Naše příroda prožívá zátěž. Ztížené cestování do ciziny do ní nasměrovalo statisíce výletníků. Někteří zapomínají, že není nezničitelná.
Uprostřed lesa, nedaleko vrcholu Krušné hory na Berounsku, si dvojice turistů griluje nad otevřeným ohněm maso. Panuje přitom horký srpnový víkend, je přísný zákaz rozdělávání otevřeného ohně v přírodě. Ne každý si s tím láme hlavu. Pár kilometrů odtud mezitím zasahují dobrovolní hasiči z Roztok u Křivoklátu. Likvidují malé ohnisko požáru. „Přijeli jsme včas, lidi vědí, že si nesmějí v lese ani zapálit cigaretu, ale vykládejte jim to," konstatuje jeden ze zasahujících hasičů.
Česko je stále ještě tak trochu zemí trampů a nadšených turistů. Ale se vzrůstající životní úrovní se z nás stali spíš „paďouři", jak kdysi skalní trampové titulovali zhýčkané příležitostné výletníky z měst. To, jak se v lese máme a smíme chovat, částečně tušíme, ale ne vždy se držíme i těch nejjednodušších pravidel. Přitom nám za jejich porušení hrozí i mnohatisícové pokuty.
Zamykají závory do lesa
„Vstup do lesa může být dočasně omezen či vyloučen z důvodu jeho ochrany," připomíná Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a upozorňuje na to, co by neměli lidé při vstupu do lesa i do přírody opomíjet. Například rozdělávat oheň v lese je přísně zakázané a není to možné ani padesát metrů od jeho okraje. „Pokud byste v lese kouřili, rozdělávali oheň, odhazovali odpadky či poškozovali stromy, můžete dostat až patnáctitisícovou pokutu," vypočítává Eduarda Hekšová.
Celý článek najdete v deníku Metro.