Devastující požáry zachvátily během roku 2020 například ruskou Sibiř, jihoamerickou Amazonii a v posledních dnech zejména Kalifornii v USA. S ohnivým peklem tam každý den bojuje patnáct tisíc hasičů. Práci jim komplikují rekordně vysoké teploty, které šplhají až k padesáti stupňům Celsia. Podle přírodovědce Jakuba Hrušky jsou ale požáry v Kalifornii přirozené a nutné. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS.
reklama
„V Kalifornii hoří přirozeně. Tam je požár přirozenou součástí vývoje lesů a například dobře známým sekvojím by nevyklíčila semena, kdyby neprošla žárem lesního požáru," popsal Hruška s tím, že v Kalifornii hoří každý rok.
V poslední době se tam ale mluví o rekordních škodách, zasaženy jsou dva miliony akrů půdy. Přitom nejnebezpečnější období pro požáry tam je tradičně září i říjen. „Frekvence a rozsah požáru se zřejmě zvětšuje s tím, jak se zvyšuje vysychání krajiny, navíc jsou čím dál vyšší teploty. Kalifornie měla v posledních dnech tzv. heatwave, tedy období, kdy se drží vysoké teploty. A pak prostě hoří," shrnul Hruška s tím, že co se do Kalifornie přistěhovali lidé, je trochu jiná než dříve.
Celý článek najdete zde.