V České Lípě začal soud s podnikatelem Vladimírem Grösserem, který svévolně nakládal s pozemky v Ralsku
Česká Lípa – Nic jsem nešel krást a nic jsem neukradl. Chtěl jsem si pouze připravit pozemky pro těžbu písku. To včera zaznělo u Okresního soudu v České Lípě.
Ten začal rozplétat případ českolipského podnikatele Vladimíra Grössera, který v létě roku 2013 bez jakékoliv smlouvy začal svévolně hospodařit na pozemcích Libereckého kraje a státního podniku Vojenské lesy a statky nedaleko letiště v Hradčanech uvnitř bývalého vojenského prostoru Ralsko. Za krádež nyní hrozí Grösserovi trest až pěti let vězení.
Pozemky u letiště o celkové rozloze bezmála 19 tisíc metrů čtverečních Vladimíru Grösserovi nikdy nepatřily, přesto na ně pozval dvě firmy, zabývající se těžbou dřeva a nechal je, aby vykácely dvacet let staré dřevní nálety.
Dřevo, které patřilo Libereckému kraji, si jedna z těžařských firem „zdarma" nechala a českolipskému podnikateli pak díky tomu udělala lepší cenu. „Jinak bychom zaplatili ještě o sto tisíc víc," přiznal včera u soudu Grösser, který se snažil prokázat, že jeho náklady na „očistu" pozemků byly větší, než způsobená škoda.
Podnikatel včera u soudu také vypověděl, že sice manipuloval s něčím, co mu nepatří, ale že vedení Libereckého kraje vědělo, co tam probíhá.
Výjezdní zasedání
„V polovině června, kdy intenzivně probíhaly práce na krajských pozemcích, se dokonce uskutečnilo výjezdní zasedání rady Libereckého kraje v Ralsku. A z průběhu zasedání rady bylo patrné, že radní vnímají, že tam k vykácení musí tak jako tak nutně dojít," vyložil své dojmy z jednání politiků Vladimír Grösser.
Českolipská soudkyně Kateřina Rejtharová se podnikatele přímo zeptala, zda měl od někoho ústní souhlas k vykácení krajských pozemků.
Grösser zopakoval, že si ho odvodil z průběhu výjezdního zasedání rady kraje v Ralsku v červnu 2013 a že by mu to takto měli potvrdit účastníci jednání, například starosta Ralska Miroslav Králík. „Eventuálně náměstek hejtmana Jadrný nebo pan hejtman," vyjmenoval Grösser.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta to ale včera na dotaz Deníku označil za nesmysl.
„Pan Grösser je lhář," reagoval Půta. „Hned jak jsme zjistili, že kácel na našich pozemcích, tak jsme na něho dávali trestní oznámení, kvůli kterému je dneska u soudu."
Tvrzení obžalovaného podnikatele zpochybnil také náměstek hejtmana Josef Jadrný. „Já jsem pana Grössera na tom výjezdním zasedání nepotkal. Neviděl jsem ho a nemluvil jsem s ním," uvedl pro Deník Jadrný.
Z včerejšího hlavního líčení také vyplynulo, že českolipský podnikatel, jenž o dotčené krajské pozemky nadále eminentně usiluje, aby tu mohl otevřít ložisko pro těžbu písku a štěrkopísku, už vloni v lednu Libereckému kraji vzniklou škodu zaplatil.
„To, že se s Krajem vyrovnal a škodu zaplatil, to je z mého pohledu vyjádření jisté lítosti nad tím, co udělal, ale neznamená to, že by měl k tomu naše požehnání," zmínil krajský hejtman Půta. Upozornil také na to, že výjezdní zasedání v Ralsku, na které se Grösser odvolává, se uskutečnilo v době, když už byly pozemky u letiště vykácené.
Kromě Vladimíra Grössera včera u soudu vypovídali také předvolaní svědkové. Zaměstnanec firmy, která pozemky na Grösserovu objednávku vykácela, mimo jiné uvedl, že při kácení firma vyzkoušela úplně nový obrovský stroj, který kácení usnadňuje. „Takové jsou jen tři v republice," pochlubil se zaměstnanec. Naco ale firma potřebovala obrovský harvestor, když se obžalovaný hájí tím, že se odstraňovaly pouze nálety, už u soudu nezaznělo.
Vladimír Grösser ve své řeči před soudem také potvrdil, že jeho jednání je motivované otevřením ložiska na těžbu písku a štěrkopísku. Jde prý o byznys plán, na kterém pracuje několik let a za tu dobu vzniklo „moře posudků", které tento plán doporučují. Dodnes mu přitom nepatří ani metr čtvereční z pozemků, na kterých má pískovna vyrůst.
Otevření ložiska je navíc v rozporu s krajskou surovinovou politikou a Grösserova opakovaná tvrzení o kontaminaci území vloni odmítlo ministerstvo ŽP.