Šéf prodeje společnosti Steico pro ČR, Slovensko a Maďarsko Tomáš Holenda:
Firma Steico byla založena v roce 1986, tehdy se jmenovala Steinmann & Co. GmbH a obrat měla zhruba 2,5 milionu tehdejších západoněmeckých marek. Tehdy vpodstatě obchodovala se dřevem a výrobky ze dřeva. V roce 2001 koupila firma v Polsku firmu Ekoplyta se závody v Czarnkowě a Czarne wodě a začala se velmi rozrůstat. V roce 2001 začal s výrobou foukané izolace, o další čtyři roky později zde byla postavena linka na nosníky a byla zahájena výroba desek pod laminátové podlahy.
„V roce 2006 byla zahájena výroba měkké izolace STEICOflex a v roce 2010 výroba suchou technologií. V loňském roce dosahoval obrat naší firmy 158 milionů eur. Steico, tehdy ještě Ekoplyta, dodávalo na český trh v podstatě už od svého začátku. Já sám jsem nastoupil do firmy v roce 2011 a mám na starosti český, slovenský a maďarský trh,” říká v úvodu rozhovoru Tomáš Holenda.
* Steico patří mezi největší výrobce dřevovláknitých izolačních materiálů. Dá se laikovi vysvětlit, z čeho se vyrábějí a jak?
Dřevovláknité izolace se vyrábějí ze dřeva. Kmeny smrků, případně borovic jsou odkorněny a rozemlety na štěpky a štěpky na vlákna. Vlákna se pak zpracovávají buď takzvaným „suchým” nebo „mokrým” procesem”. Suchá technologie je novější a začíná se více prosazovat, protože takto vyrobené izolace jsou lehčí, tudíž i o něco levnější. Naopak poněkud hůře chrání proti letnímu přehřívání. Naproti tomu je ”mokrý” proces tradiční a tato technologie se používá už řadu desetiletí a je osvědčená. Kromě izolací vyrábíme ještě nosníky tvaru I, které mají výborné statické vlastnosti, díky kterým mohou architekti a projektanti navrhovat větší rozpětí stropů a střech za ekonomicky příznivých podmínek. Specifickým materiálem je LVL (z anglického Laminated veneer Lumber – lepené vrstvené dřevo), pro laiky ”překližka” – alespoň tak na první pohled vypadá. Toto je materiál budoucnosti a vidím jeho použití především v rámových konstrukcích především pro jeho vynikající statické vlastnosti.
* Na jaké stavby se nejčastěji používají?
Dřevovláknité izolace se používají k různým účelům -například jako nadkrokevní izolace, do obvodových stěn dřevostaveb, ale také u masivních staveb či pod provětrávané nebo omítané fasády. Používají se rovněž do podlah pod lehké plovoucí podlahy a stejně tak pod betonové potěry.
* Zvyšuje se u nás v posledních letech poptávka po vašich produktech?
Poptávka je v ČR i přes krizi stabilní a mírně roste. Na západ od nás roste významě. V ČR je požití našich materiálů nečastější v dřevostavbách. Širšímu použití brání zejména požární předpisy. V zásadě lze realizovat většinu staveb z našich materiálů. Ve Švýcarsku se dělala fasáda na panelovém domě, který se sanoval do pasivního standardu, z našich materiálů. Umíme také sanovat staré domy efektivně z našich materiálů do pasivního nebo nízkoenergetického standardu nebo jednoduše provádět nadkrokevní izolaci u starých střech a podkroví.
* V čem je podle vás silná stránka dřevostaveb? Budou se v budoucnu i dále prosazovat kromě rodinných domů také v případě administrativních budov či podobných?
Jděte se projít do lesa a poznáte to. Při rozumném hospodaření máme nevyčerpatelnou zásobu suroviny. Dřevostavby jsou ve své podstatě lehké - dům ze dřeva váží výrazně méně než dům z cihel. Podíl dřevostaveb za posledních dvacet let stoupl na zhruba desetiprocentní podíl u rodinných domů. Bohužel, administrativní budovy a další se v zásadě nestaví, protože v ČR legislativa dřevostavbám nepřeje zejména v požárních předpisech. Pravda je, že z našich materiálů se postavilo několik mateřských škol, ale to spíše díky osobní iniciativě zainteresovaných lidí, než že by se jednalo o trend. Přesto jsem optimista. Ta situace v legislativě není dlouhodobě udržitelná a bude se muset změnit. PodívámeÂli se do zahraničí, uvidíme vynikající realizace vícepodlažních budou v ze dřeva. Sami jdeme v Německu příkladem. Naše nová administrativní budova v Mnichově je celá z našich materiálů a navíc je provedena už ne je v pasivním standardu, ale jako tzv. „Plusenergiestandard”. To znamená, že sama produkuje i energii pomocí dvou malých větrných elektráren na střeše a fotovoltaických panelů.