logo Silvarium tisk

Naděžda Vondrášková

„LÍBÍ SE MI VŠECHNY DRUHY DŘEVA, NEJVÍCE ASI OŘECHOVÉ,” ŘÍKÁ KAREL RYMON, KTERÝ SE VÝROBĚ NÁBYTKU Z TOHOTO KRÁSNÉHO PŘÍRODNÍHO MATERIÁLU I JEHO NEJRŮZNĚJŠÍCH NAPODOBENIN VĚNUJE VÍCE NEŽ DESET LET.

* Jaká úskalí přináší výroba nábytku z masivního dřeva?

V dnešní době se dřevěný nábytek na zakázku příliš často nevyrábí, protože je to nákladné. Je to daleko složitější než třeba výroba nábytku z MDF desek. Vždy záleží na konkrétním druhu dřeva a také na tom, co zákazník od nábytku očekává. Vše má svá úskalí i otazníky, k nimž patří konečný vzhled a pochopitelně i finální cena. Při výběru dřeva se navíc truhlář musí spolehnout na dodavatele, jenž ne vždy prodává kvalitní a dobře vyschlý materiál, který se nebude kroutit a bortit. To se bohužel pouhým okem nepozná, mnohé napoví až chování dřeva při jeho obrábění.

* Dá se obecně říci, jaké dřevo je pro výrobu nejvhodnější?

Čím starší, tím lepší. Ideální by bylo, kdyby se poražený strom nechal pět let ležet na vzduchu a voda by se ze dřeva sama pomalu odpařovala. Málokterá z firem si může dovolit už jen to, že nechá dřevo ležet dva roky, pak je dosuší a prodává do výroby. Je k tomu potřeba velká skladová kapacita. Sušení materiálu se většinou ihned po vytěžení urychluje pomocí kondenzačních či mikrovlnných sušáren, což negativně ovlivní celkovou kvalitu. Dřevo se pak štípe a hůře opracovává.

* Preferují zákazníci v případě zakázkové výroby spíše lamino a dýhu než masiv, nebo se situace v posledních letech mění?

Stále převládá spíše podýhovaná dřevotříska, celodřevěný nábytek chce jen málokdo. Často spíše vyrábíme kombinované kousky, kde je část z masivu a část z MDF desek.

* Kdo si nábytek z masivu objednává nejvíce?

Dřevěný nábytek zhotovujeme nejčastěji do dětských pokojů a do domácností, kde žijí alergici. Tzv. „celomasivní” kusy preferují také ekologové.

* Jaký druh dřeva žádají čeští zákazníci nejčastěji?

Především dub, který je pro české prostředí typický, v současné době však již skoro není k sehnání, proto se za pár let budeme muset spolehnout již jen na dovoz – nejčastěji z Ruska. Z měkčích dřevin je to borovice a smrk, buk je z dob minulé éry dost okoukaný.

* Je potřeba nový nábytek, který si přineseme domů, nějak ošetřit?

Hotový nábytek by se k vám měl dostat ve stavu, kdy už žádnou povrchovou úpravu ani ošetření nepotřebuje. Pokud je v přírodním stavu, bude vás čekat olejování, lakování nebo použití vosku.

* S jakými druhy dřeva nejraději pracujete?

Dřevo se mi obecně velice líbí, každý druh má své – měkké druhy se lépe obrábí, tvrdé dubové je podle mne zase zajímavěji zbarvené. Za velice atraktivní považuji ořech, má krásnou barvu i příjemnou kresbu. Navíc se s ním v domácnostech příliš často nesetkávám.

***

Karel Rymon „Každý druh dřeva má své klady a zápory a samozřejmě i každý kus je jiný.” Karel Rymon, majitel truhlářské firmy, se zabývá nejen výrobou nábytku a bytového zařízení, ale také teras a dalších exteriérových prvků. www.truhlarstvi-rymon.cz

Lidé se se skříněmi nestěhují, prodají je i s bytem, a když se znovu usadí, nechají si vyrobit nové na míru.

DOBRÝ DODAVATEL JE VÝHRA Největším problémem je sehnat spolehlivého dodavatele dokonale vyschlého dřeva. Firem na trhu je v současné době hodně, ale bohužel jen málo z nich vám dodá skutečně kvalitní materiál.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě