Martin Vokáč
Podnik Zetor příští rok město opustí. Výrobu stěhuje do mateřského závodu v Brně. Do června postupně v Brodě ztratí práci přes osm desítek lidí.
HAVLÍČKŮV BROD Nebýval to sice největší podnik ve městě, ale je to známá značka. Jeho poslední dny brodské patrioty zabolí. Po necelých dvaašedesáti letech existence ve městě skončí Zetor.
Předchůdce pobočky brněnského závodu na výrobu traktorů byl v Havlíčkově Brodě založen v roce 1953. A v první polovině příštího roku definitivně zanikne. Firma pracoviště v Brodě zruší a výrobu přestěhuje do Brna.
„Dlouhodobě jsme se snažili udržet fungování závodu v Brodě nad hranicí ztráty. Bohužel, v ostré konkurenci je konsolidace výroby jedinou reálnou cestou, jak zůstat dlouhodobě konkurenceschopnými,” uvedl v prohlášení člen představenstva firmy Marián Lipovský.
Volných míst v oboru je dost Od ledna začne podnik omezovat výrobu. V pololetí se brána závodu ve Strojírenské ulici zavře naposledy. „Všem zaměstnancům nabídneme odstupné nad rámec zákonných podmínek. Jeho výši projednáváme se zástupci odborové organizace,” dodal Lipovský.
O práci přijde celkem 84 lidí. Většina z nich dělnických a strojírenských profesí. Ačkoliv jim chce firma nabídnout přesun do Brna, rekvalifikace a pomoc při hledání nového uplatnění, podle ředitele Úřadu práce v Brodě Martina Kouřila to nebude nezbytně nutné.
„Při té špatné zprávě, že tradiční zaměstnavatel končí, je dobře, že končí teď. V regionu je spousta volných míst, firmy hledají dělníky, svářeče, nástrojaře,” vzkázal.
„Zaměstnanci Zetoru by si práci mohli najít poměrně brzy,” dodal. Na Brodsku je nyní asi sedm stovek volných pracovních míst.
Zaměstnancům závodu však do řeči není. Že podnik skončí, tušili delší dobu. „Jistotu” jim vedení dalo v úterý. První z nich chce propustit už na konci listopadu. „Zatím nikomu neřekli koho. Bude to hodně narychlo,” prohlásil pod příslibem anonymity jeden ze zaměstnanců.
„Práci musíme hledat, nic jiného nezbývá. Dceru mám na vysoké, všechno stojí peníze,” dodal. Někteří jeho kolegové už si práci našli. „Odcházím do Kronospanu. Práci jsem našel na inzerát, přijeli mě, za pár dní nastupuju,” řekl jeho mladý kolega, zaměřením elektrikář.
Z ekonomického pohledu nebude mít zánik Zetoru pro Brod fatální následky. Co místní zabolí víc, je fakt, že zmizí další tradiční zaměstnavatel. V posledním čtvrtstoletí zanikl třeba Motorpal nebo Plastimat, o jeden závod přišel Pleas.
„Mrzí mě to. Zetor Havlíčkův Brod, to byl pojem. Je škoda, že toto jméno už spojené s Brodem nebude,” pravil starosta Jan Tecl.
Radnice se snaží přilákat nové investory. Momentálně nabízí tři hektary pozemku v bývalých kasárnách. „Dali jsme si podmínku, že tam musí být firma, která nabídne minimálně padesát nových pracovních míst,” doplnil starosta.
Předchůdce Zetoru byl v padesátých letech vystavěn na východním okraji Brodu původně jako pilníkárna. Jenže brzy se ukázalo, že výrobou těchto pracovních nástrojů se ani za socialismu fabrika neuživí. Závod se pak začlenil do státního podniku Zetor Brno a v roce 1960 se v Brodě rozeběhla výroba náhradních dílů na traktory.