logo Silvarium tisk

Kůrovcová kalamita výrazně změnila ráz české i moravské krajiny. Tam, kde byly dříve jehličnaté lesy, jsou buď vykácené mýtiny, které lesníci postupně zalesňují, na některých místech ještě stále suché porosty. Letošní léto majitelům lesů v boji s kůrovcem pomohlo, nesvědčí mu totiž srážky a nízké teploty.

Lýkožrout smrkový neboli kůrovec trápí majitele lesů už několik let, v nichž došlo k jeho přemnožení. Malý brouk napadá přednostně smrky, kde žije pod kůrou, a na jaře při teplotách nad 20 stupňů vylétá do okolí hledat vhodnou potravu, což jsou smrky, borovice i další jehličnany v okolí. Napadené dřevo musejí jeho majitelé vykácet a z lesa co nejdříve odvést, nebo ho zbavit kůry, kde škůdce přežívá. V Olomouckém kraji se s přemnoženým kůrovcem potýkají i Arcibiskupské lesy a statky, které obhospodařují zhruba 30 tisíc hektarů lesa, a jsou tak největším správcem nestátních lesů.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě