Sydney 24. června (ČTK) - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) jednomyslně odmítla žádost Austrálie vyřadit ze seznamu přírodního dědictví UNESCO 74.000 hektarů tasmánského deštného pralesa a umožnit tak obnovu těžby dřeva v lokalitě. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Tasmánská divočina byla na seznam UNESCO zapsána v roce 1982 s tím, že "představuje jeden z posledních rozsáhlých porostů deštného pralesa v mírném podnebném pásmu na světě". Jak uvedla agentura Reuters, les se rozprostírá na více než milionu hektarů plochy a zaujímá pětinu ostrova Tasmánie.
Výboru UNESCO, který jedná v těchto dnech v katarské metropoli Dauhá, trvalo zvažování australské žádosti podle zpravodajského serveru BBC pouhých sedm minut, než jeho členové návrh odmítli.
"Předložené zdůvodnění návrhu je přinejmenším chabé," konstatovala portugalská delegace. "Pokud bychom přistoupili na toto vyřazení ze seznamu, byl by to nepřijatelný precedens, který by nebylo možné popřít při podobných okolnostech v budoucnosti," dodala delegace.
Australská vládní Liberální strana Austrálie argumentuje, že část pralesa, kterou chce Canberra vyřadit ze seznamu UNESCO, je již z minulých let zničena těžbou dřeva a dalšími zásahy.
Australská vláda je zklamána rozhodnutím OSN a přezkoumá ho, než podnikne další kroky, řekl dnes australský premiér Tony Abbott novinářům v metropoli Canbeře. "Domníváme se, že žádost o vyřazení zdevastovaného lesa, tvořeného stromy pěstovanými na dřevo, ze světového dědictví je zcela rozumná," prohlásil Abbott.
Rozhodnutí UNESCO naopak přivítali australští ekologičtí aktivisté, kteří proti podání žádosti protestovali v uplynulých týdnech v ulicích tasmánských měst. Na demonstraci 14. června se sešlo na 5000 Tasmánců.
Podle serveru BBC News je Austrálie první vyspělou zemí, která se u UNESCO snažila změnit status některého ze svých lesnatých území z ekonomických důvodů.