Jan Doležal
Ministerstvo životního prostředí předložilo na začátku září do vnějšího připomínkového řízení návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Předmětem novely je § 58 zákona č. 144/1992 Sb.
V důsledku změny znění tohoto paragrafu již nebude možné žádat finanční náhradu v rámci újmy za ztížení zemědělského nebo lesnického hospodaření. Na těchto pozemcích, na kterých stát sám dříve deklaroval veřejný zájem na ochraně přírody, hospodaří příspěvkové organizace, státní podniky, ale v nájmu také jiné fyzické a právnické osoby. Jednalo by se tak o významný zásah do hospodaření státních podniků a také stávajících nájemních smluv soukromých subjektů hospodařících na pozemcích ve vlastnictví státu.
Ministerstvo životního prostředí argumentuje nelogičností finančních transferů mezi státními podniky a státními agenturami (Agentura na ochranu přírody a krajiny). Státní podniky (Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR, s. p.), ale také sdružení soukromých vlastníků hospodařících na státní půdě v režimu ochrany přírody namítají, že nutnost kompenzace za ztížení hospodaření byla především účinným nástrojem, který pomáhal při vzájemné domluvě lesních hospodářů a ochránců přírody. Pro zemědělce i lesníky navíc konec vyplácení náhrady znamená oslabení zemědělského rozpočtu asi o 350 milionů korun ročně. Přitom byly zisky Lesů ČR v minulosti jedním z nástrojů, jak tento rozpočet posílit.
V pátek 19. září se uskutečnilo jednání k vypořádání připomínek. Během tohoto jednání vyšlo najevo, že zástupci ministerstva zemědělství, ministerstva obrany i Agrární komory ČR (prostřednictvím společenstva Lesnickodřevařská komora) trvají na svých připomínkách a s návrhem novely zásadně nesouhlasí. Návrh novely tak bude do vlády předložen v rozporu, strany trvají na svých připomínkách.
Jak se ukázalo na jednání, zákon č. 144/1992 Sb. bude nejspíš v nejbližší době muset podstoupit rozsáhlejší novelizaci, aby v něm byly odstraněny některé déle trvající rozpory.