logo Silvarium tisk

STŘEDNÍ ČECHY Jen kilometr od obce Křinec na Nymbursku čeká turisty v těchto dnech výjimečný zážitek. Při stoupání na vrch Chotuc spatří stráň zbarvenou do fialova. Může za to vstavač nachový s množstvím liliovitých květů. Tato a další vzácné rostliny se postaraly, že místo získalo téměř sto tisíc korun na údržbu. „Jde o významnou přírodní památku a nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí," uvedl náměstek hejtmana Středočeského kraje pro životní prostředí Marek Semerád. Dodal, že kraj dále poskytl peníze na správu přírodní památky Kuchyňka a Velký Raputovský rybník. V součtu jde o půl milionu. „Většina prostředků jde na údržbu území, třeba kosení luk. Tam, kde je značení či jiný mobiliář, je třeba ho udržovat," upřesnil Semerád.
Zdánlivě nevelká investice. Péče o všech 201 lokalit, které má kraj na starosti, v součtu není nijak levná. Z rozpočtu na ni jdou každoročně miliony. V roce 2013 vyšla péče o chráněná území na více než pět milionů korun. Loni už to bylo osm a letošní bilance by se měla zastavit na částce zhruba dvanáct milionů korun. Přesto by podle náměstka mohlo být financí více. Tyto peníze by se prý daly použít například na větší propagaci výjimečných území. „Třeba mezi obcemi Cerhenice, Sokoleč a Velim se nachází lokalita zvaná V jezírkách a nikdo o ní vlastně pořádně neví. Tady bych třeba viděl jako dobrou investici do nějakého poutače, ať lidé vědí, že jde o významnou lokalitu," míní Marek Semerád.
V loňském roce se na mapě středních Čech objevilo čtrnáct nových zvláště chráněných území. „K jejich vyhlášení je třeba mít zpracovaný plán péče o tato území a geometrické zaměření těchto území. Zpracování těchto podkladů stálo cca 4,3 milionu korun," vysvětlila mluvčí kraje Nicole Mertinová s tím, že většinu nákladů se podařilo zaplatit z Operačního programu životního prostředí. Letos zatím byla vyhlášena tři zvláště chráněná území. Už na konci ledna se jimi staly přírodní památka Zadní Hrádek v okrese Mladá Boleslav, Dolní Pšovka a přírodní rezervace Veltrubský luh. Jenom administrativa spojená s jejich vznikem už spolkla 300 tisíc korun. Další desetitisíce bude stát správa území.
Malí ekologové za miliony Navzdory zvyšujícím se nákladům na údržbu přírodních krás hejtmanství plánuje další investice. „Je naší povinností vytvářet podmínky pro trvale udržitelný rozvoj rostlinných a živočišných společenstev. Středočeský kraj bude i nadále vyhlašovat další nová chráněná území, která často bývají oázou divoké přírody uprostřed civilizace," řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.
Ještě více peněz přitom krajský úřad vynakládá na ekologickou výchovu – třeba do programů pro školní mládež, které zajišťují takzvaná ekocentra. Podle Marka Semeráda letos kraj podpořil ekologickou výchovu deseti miliony korun. „To je prozatímní částka, ještě by se mělo na ekologické aktivity dát minimálně dalších osm milionů," dodal. Z údajů poskytnutých krajským úřadem vyplývá, že by celková částka na přírodní osvětu měla přesáhnout 22 milionů.
Hejtmanství v tomto ohledu nešetří a poskytuje centrům také mimořádnou finanční pomoc. Milion korun tak dostanou třeba vlašimští ochránci přírody. Díky nim se každoročně dozvědí desítky tisíc žáků a studentů, jak se chovat k živým tvorům a vzácným rostlinám.
Do ekocenter kraj nasměroval také peníze z loňských přebytků. Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna tak získalo 800 tisíc. „Podpořili jsme i stanici pro zraněné živočichy v Hrachově. Dostali pokutu za špatně sepsanou žádost a měli by velké potíže s provozem," vysvětlil náměstek, proč částka 1,4 milionu korun putovala právě na Sedlčansko. Středočeská příroda spolu s péčí o výjimečná území tak vyjde na 36,5 milionu.
A co Brdy? Nová rezervace, která s prvním dnem příštího roku nahradí někdejší vojenský prostor, krajský rozpočet nezatíží. „Vyhlášení a správa chráněných krajinných oblastí spadá pouze do kompetencí ministerstva životního prostředí," uzavírá Nicol Mertinová.

Fakta Kolik dává kraj na ochranu přírody

* Středočeský kraj spravuje 201 zvláště chráněných území, z toho je 147 přírodních památek. Stará se o území, která jsou mimo chráněné krajinné oblasti, národní parky a vojenské újezdy. * V letošním roce jde z krajského rozpočtu na péči o zraněné živočichy 2 miliony korun, na chráněné části přírody 12,1 milionu korun a na ekologickou výchovu a osvětu 22,5 milionu korun. * Loni Středočeský kraj vyčlenil z rozpočtu pro zraněné druhy živočichů v záchranných stanicích 2 miliony korun, na přírodní rezervace a přírodní památky dal 8,1 milionu a na ekologickou výchovu a osvětu 5,5 milionu. K tomu je třeba připočítat i spoluúčast středních Čech při rekonstrukci stanice pro zraněné a handicapované živočichy ZO ČSOP Pátek ve výši 2 milionů. * V roce 2013 poskytl kraj na správu přírodních památek 5, 9 milionu korun a 3,3 milionu na ekologickou výchovu. Na péči o zraněné živočichy byly z krajských peněz použity 2 miliony korun.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě