U soutoku Dyje s Moravou na Břeclavsku vznikla počínaje dneškem dvě nová menší chráněná území. Účinnosti nabyla vyhláška o vzniku národní přírodní rezervace (NPR) Lanžhotské pralesy a národní přírodní památka (NPP) Soutok. Obě území tvoří funkční celek, řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Stále v přípravě je vznik Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok.
S účinností vyhlášky byly zároveň zrušeny původní NPR Ranšpurk a NPR Cahnov-Soutok, které se staly součástí vzniklé NPR Lanžhotské pralesy. Obě nově vzniklá chráněná území tvoří podle mluvčí funkční celek. „Byla zřízena k ochraně pestré mozaiky přírodních ekosystémů, ovlivněných přirozenou dynamikou záplav, zejména lužních lesů, ale i dubohabřin, rozlehlých luk s charakteristickými solitérními duby, mokřadů a vodních ploch, které poskytují útočiště mnoha vzácným a ohroženým druhům rostlin a živočichů,“ popsala mluvčí.
Doplnila, že zatímco v NPR bude převládat bezzásahový režim, v rozlehlejší NPP se bude nadále hospodařit, avšak šetrnějším způsobem, který bude více zohledňovat mimořádnou biologickou hodnotu území.
Ochránci přírody se už dlouhá léta zasazují o ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie. Stále se počítá s tím, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. To se podle původních předpokladů ministerstva mělo stát právě od začátku roku 2025, termín byl ale posunut o půl roku kvůli dořešení sporných bodů v řízení. Účinnost nařízení vlády o vyhlášení CHKO Soutok je tak v návrhu stanovena na 1. července 2025.
CHKO Soutok má mít rozlohu 120 kilometrů čtverečních. Lokalita je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. V roce 2018 tam byl popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent našich původních druhů ryb. Vyskytuje se tam také 250 druhů ptáků, z nichž tam 140 druhů hnízdí, jako například vzácný orel královský. Území je od roku 2003 součástí sítě mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy, náleží do evropské soustavy Natura 2000 a na seznam světového dědictví UNESCO. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí ČR.
ČTK