logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Jakmile v šumavském lese zavrčí motorová pila, ekologičtí aktivisté jsou rozhodnuti zahájit blokádu. Správa národního parku nyní u Modravy zasahuje proti kůrovci šetrnějším, ale dražším způsobem.

MODRAVA Boj o Šumavu po roce znovu začíná. U Modravy začala správa národního parku včera loupat kůrovcem napadené stromy nastojato. Ekologičtí aktivisté jsou v pohotovosti, dřevorubce v lesích budou denně kontrolovat. Jakmile by začali stromy kácet, spustí opět blokádu, která loni trvala ve stejných lesích měsíc.

V lokalitě Na Ztraceném u Modravy označila správa parku 1 100 stromů, z nichž je potřeba oloupat kůru, do které se zavrtal lýkožrout smrkový. „V těchto dnech hrozí extremní zvýšení počtu napadených stromů kvůli počasí, které je pro kůrovce ideální. Obáváme se, že když nezasáhneme, napadených stromů by mohly být tisíce,” hájí práce v lese vedoucí územního pracoviště správy parku v Modravě Jan Bečvář.

Ekologičtí aktivisté, kteří loni bránili vlastními těly těžařům kácet, nyní zvažují své kroky. Ačkoliv uznávají, že loupání stromů nastojato je nejšetrnější metodou boje s kůrovcem, v lesích u Modravy je podle nich zásah zbytečný. „Kůrovec je už dávno za hranicí těchto lesů a i loupání je zbytečné a hlavně drahé. Pořád trváme na tom, že se jedná o lesy, kde by člověk vůbec neměl zasahovat,” říká Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Lesy Na Ztraceném byly dříve bezzásahové, pak se změnilo rozdělení zón a dnes jsou v druhé zóně, kde jsou zásahy proti kůrovci povolené. Aktivisté však stále tvrdí, že se jedná o prales. Jakmile by proto Na Ztraceném znovu zavrčely pily, spustí protest.

Jejich jednání však rozpaluje doběla starostu Modravy Antonína Schuberta, který tu dlouhé roky dělal lesníka. „Až 75 procent tohoto lesa je les vysázený. Nepopíráme, že se tam najdou starší stromy, ale je to jako s lidmi. Když je v populaci stoletá babička, nelze říkat, že všichni se dožijí takového věku. Mluvit o pralese je nesmysl,” tvrdí Schubert.

U Modravy se teď situace opět vyostřuje. Drtivá většina místních obyvatel nemůže přijít aktivistům na jméno. I proto někteří hned včera vyvěsili do oken a na domy loňské transparenty, kterými protestovali proti blokádě. „Lidé jsou pořádně nazlobení. Pokud i letos bude blokáda, půjde o zdraví,” varuje Schubert. „Kvůli blokádě ubylo turistů, podnikatelé přicházejí o peníze a projevilo se to i třeba na parkovišti na Modravě, kde jsme loni vybrali o třetinu méně peněz než v roce předešlém,” dodává starosta.

Loňská blokáda začala 15. července. Aktivisté se přivazovali ke stromům řetězy, na místě zasahovali policisté. Spor o kácení skončil až u soudu.

Měla by správa parku napadené stromy kácet, nebo draze loupat?

Pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

VZPOMÍNKA Horký měsíc u Modravy

15. července 2011: do obce přijeli první ekologičtí aktivisté. Chystají se zabránit kácení stromů.

25. července: dřevorubci vyrazili do lesů, aktivisté jsou jim v patách.

Začíná „ostrá” blokáda.

12. srpna: lesníci porazili a odkornili poslední stromy u Modravy.

Čísla z blokády

vykácených stromů    4 200

oloupaných nastojato 1 300

dřevorubců             50

aktivistů            50-70

policistů            50-80

2 000 korun stojí oloupání jednoho smrku nastojato. Pokácení stromu vyjde do 500 korun.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě