Martin Pjentak
Hranice – Je středa, krátce před devátou hodinou dopoledne. Po úterním deštivém dni se mraky roztrhaly a obloha je čistá. V Uhřínově, odlehlé místní části Hranic, kam automobily musí šplhat úzkými nepřehlednými serpentinami, vládne klid. Za chvíli ale bude po něm. Chystá se totiž velké hasičské cvičení, při němž se bude hasit les a evakuovat stanový tábor plný dětí.
„Hořet” začíná v 9
Cvičení začíná s úderem deváté hodiny. „Chtěl bych nahlásit rozsáhlý lesní požár u místní části Hranic Uhřínova. Hoří stromy a hrabanka pod nimi. Vítr fouká od obce, a tak zatím není zasažena kouřem,” hlásí do vysílačky velitel cvičení Arnošt Lenoch.
Trvá něco před deset minut, než se na náhorní plošinu, kde Uhřínov leží, vyšplhají první hasičské cisterny. Auta postupně přijíždějí k louce za zdejším zemědělským družstvem, odkud je to k místu požáru nejblíže. Otevírají se dveře vozidel, vyskakují muži v zásahových oblecích a rozebírají si smotané hadice. Postupně je roztahují po louce, aby voda dosáhla k lesu, kde má být údajný požár. Za chvíli už proudy vody kropí lesní porost. „Dnešní cvičení je zaměřené na likvidaci velkého požáru lesa se všemi problémy, které při tom mohou nastat. Účastní se jej dvacet hasičských jednotek. Hlavním cílem je prověřit spolupráci profesionálních i dobrovolných hasičů při tak komplikovaném zásahu. Ať pak při skutečném požáru všechno probíhá bez jakýchkoliv zádrhelů,” vysvětlil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.
Zasahují hasiči, policisté i zdravotníci
Během cvičení se už vyskytuje první závažný problém. V lese se prý nacházejí dvě zraněné osoby. Skupinka hasičů se dvěma nosítky vyráží klusem přes louku,k místu,kde se mají zranění nacházet. Za pár minut se vracejí a na nosítkách nesou dvě osoby. Jsou to naštěstí jen studentky – figurantky. Stejně jako celý požár je i jejich zranění jen fingované. Na místě jsou nejen hasiči, ale i zdravotníci a policisté. Lékaři ze záchranky si přebírají zraněné dívky, policisté zase dohlížejí na pořádek a především na dopravu. Silnice pod Uhřínovem je totiž uzavřená, aby se hasičské cisterny nemusely v úzkých serpentinách vyhýbat dalším autům. Většina zasahujících má u sebe vysílačky, ze kterých se pravidelně ozývají zkreslené hlasy informující o dění v jiných místech zásahu. „Máme malý tlak, můžete nám ho zvednout,” ozývá se z reproduktoru vysílačky hasiče, stojícího vedle zaparkované cisterny. Muž se otočí a cosi přepne na jednom z ventilů. „Už by to mělo být dobré,” hlásí svým kolegům.
Cisterny se střídají jedna za druhou
Všímám si, že na místě zůstávají neustále dvě cisterny, navzájem propojené hadicemi. Z jedné voda míří k místu zásahu, u druhé se neustále střídají přijíždějící a odjíždějící cisterny s vodou. Připojí se, zbaví se svého obsahu a jedou pryč. „Pomocí těchto dvou cisteren, které tady stojí, se přečerpává voda. Ostatní nám ji kyvadlově dovážejí, ať jí máme stále dost,” vysvětluje jeden z hasičů.
Posléze mi k tomu více řekne i mluvčí Zdeněk Hošák. „Lesní požáry jsou často nepříjemné kvůli tomu, že jsou většinou na špatně dostupných místech a že spotřebují obrovské množství vody. Tady musíme neustále přivážet novou a novou vodu,” informuje mluvčí. Sám se nedávno zúčastnil likvidace obrovského lesního požáru nedaleko Bzence. „Tam se spotřebovalo neuvěřitelné množství vody, dvacet milionů litrů. V akci tam bylo asi 1500 hasičů z celé republiky, 300 cisteren a tři hasičské tanky,” vzpomíná Zdeněk Hošák.
Podle jeho slov je při lesním požáru nejdůležitější hořící místa ohraničit, aby se oheň nešířil dále. „Nejúčinnějším prostředkem je hašení z helikoptéry. Tak se dostane na místo požáru obrovské množství vody najednou. Ideální je, když se mohou střídat jedna helikoptéra za druhou,” doplňuje mluvčí.
Leteckou podporu má i středeční cvičení v Uhřínově. Nad místem zásahu se objevuje žluté hasičské letadlo, které vypouští velké množství vody. Pak se rychle vrací na drahotušské letiště, aby mohlo načerpat nové zásoby a opět se vrátit nad Uhřínov. Nad hlavami hasičů pak během dopoledne proletí ještě mnohokrát.
Hasičský tank je hvězdou dne
Největší ohlas pak mezi přítomnými budí příjezd těžké techniky. Jedná se o hasičský tank z Hlučína. Monstrum na pásech, které má na rozdíl od normálního tanku místo běžné věže velkou nádrž se dvěmi tryskami, se blíží k lesu. Trysky se otočí potřebným směrem a pak se z nich vyvalí proudy vody. Pomocník je to vydatný, dostane se i tam,kam by se běžná technika prodírala jen těžko.
Hasiči už mají jasně nad požárem navrch. Dětský tábor je bez problémů evakuován do bezpečí, zásah se blíží ke konci. „Tak velké cvičení se koná jednou za rok, pokaždé na jiné stanici přerovského okresu. Letos to vyšlo na nás,” říká velitel hranických hasičů Tomáš Novák. Každý rok je námět cvičení jiný, letos je to požár lesa. „V letošním roce se nám s lesními požáry roztrhl pytel. Je to hlavně kvůli dlouhotrvajícím suchům,” doplňuje. Jak podotýká mluvčí Zdeněk Hošák, požáry v lese patří k těm nejnebezpečnějším. „V zakouřeném prostoru je špatná orientace, hrozí, že se obrátí vítr a požene kouř na hasiče, kteří se pak můžou nadýchat zplodin,” vysvětluje. Nepříjemné je i rychlé šíření požáru. „Když je oheň v korunách, stačí, aby foukl vítr, a během okamžiku se požár mnohonásobně rozšíří. Jestliže se oheň dostane ke kořenovému systému, hrozí zase, že se pak nečekaně objeví úplně jinde,” popisuje nebezpečí lesního požáru Zdeněk Hošák.
Všechno dopadlo dobře
Velitel zásahu Arnošt Lenoch je nakonec s průběhem akce spokojen. „Hodnotím to velmi kladně. Spolupráce všech hasičských jednotek i všech složek záchranného systému fungovala na výbornou. Pokud se vyskytlo pár zádrhelů, tak ani nestojí za řeč,” míní Arnošt Lenoch. Zároveň si pochvaluje možnost vyzkoušet si hasičský tank, který pro cvičení zapůjčila hasičská stanice v Hlučíně. Ten má při maximálním výkonu spotřebu tři kubíky vody za minutu. Pro srovnání: běžná hasičská cisterna uveze šest až osm kubíků vody. „Vyzkoušeli jsem si aspoň, jestli dokážeme tank při plném výkonu dostatečně zásobovat vodou,” dodává velitel zásahu.
Fotogalerii najdete na: www.hranickydenik.cz