ROSTISLAV HÁNYŠ
V případě restitucí zřejmě dojde na soudní tahanice mezi církví a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Ta nechce vydat pozemky v chráněných partiích Jeseníků, o které olomoucké arcibiskupství zažádalo.
JESENÍKY Zatímco vydávání luk, pastvin, orné půdy a především lesů v rámci církevních restitucí v Olomouckém kraji zatím „jen” nabírá zpoždění, u pozemků v chráněných partiích Jeseníků je založeno na pořádný problém. Olomoucké arcibiskupství nevylučuje, že v tomto případě dojde i na soudní tahanice.
Jde především o lesy a pozemky, které jsou nyní ve správě Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Podle olomouckého arcibiskupství je agentura nechce vydat a vědomě tak restituce zdržuje. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ale odmítá, že by vydávání pozemků v chráněných partiích Jeseníků svévolně brzdila.
„Celkově lze říct, že restituce probíhají u nás velmi pomalu a zpoždění ve vydávání pozemků pořád narůstá,” uvedl před časem Václav Tichý z olomouckého arcibiskupství, který má restituce na starosti. Církev celkem žádá v Olomouckém kraji 2 636 pozemků, vráceno jich je zatím jen zhruba 500. Nejpomaleji podle Tichého pokračují jednání o restitucích lesů a dalších pozemků právě na chráněných plochách v Jeseníkách, kde nastaly velké komplikace.
Církev: My a špatný hospodář?
To jsou liché obavy
„Agentura ochrany přírody a krajiny nechce vydat nic. Její lidé si našli berličku ve velmi osobitém výkladu zákona o církevních restitucích a té se drží,” sdělil Tichý a dodává: „U těchto pozemků pravděpodobně dojde na soudy.” Předmětem sváru je, zda pozemky spravovaných Agenturou funkčně souvisejí s těmi, které budou vydávat lesy. „V restitucích například požadujeme dva pozemky ve správě Lesů České republiky, mezi nimiž je pás patřící do správy Agentury. Je jasné, že my ty oddělené pozemky potřebujeme spojit, abychom mohli v oblasti jednotně hospodařit. O vydání ale Agentura nechce ani slyšet. Prý ten pozemek s těmi sousedními funkčně nesouvisí,” uvedl konkrétní příklad Tichý.
Domnívá se, že je to dáno obavami Agentury z toho, že církev nebude na pozemcích hospodařit tak, aby chráněné území nepoškozovala. „To jsou ale úplně liché starosti. My jsme připraveni hospodařit na chráněném území co nejšetrněji v souladu se všemi nařízeními. Jiný způsob navíc ani není možný,” vysvětlil Tichý.
Agentura podle něj navíc využívá také znění zákona o budovách. „Zase je ze zákona vybráno to, co se hodí. Oni odmítají vydat jakýkoli pozemek, který nesouvisí s budovou. Takové jsou ale v Jeseníkách v podstatě všechny. To je opravdu jen snaha brzdit restituce za každou cenu,” poznamenal Tichý.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR to ale odmítá. „Po obdržení výzvy k vydání pozemků zkoumáme, zda jsou splněny všechny předpoklady podle zákona o církevních restitucích,” uvedla mluvčí Agentury Karolina Šulová.
Agentura podle ní zkoumá podmínku takzvané funkční souvislosti šetřením na místě, komunikuje ohledně navazujících pozemků s Lesy ČR a se Státním pozemkovým úřadem a prověřuje, zda navazující pozemky budou vydány. „Ze zákona se nevydávají pozemky nacházející se v národní přírodní rezervaci. Existují i zákonné důvody pro nevydání dalších pozemků, které se musí pečlivě zkoumat,” popsala Šulová.
V případě funkční souvislosti, která je popsána v zákoně o církevních restitucích, Agentura připouští rozdílnou možnost výkladu. „Na splnění této podmínky mohou být různé názory, což připouštíme. Ale Agentura jako povinná osoba tuto podmínku musí prověřit,” vysvětlila Šulová.
Církev se nyní obrátí na Státní pozemkový úřad a nevylučuje soud. „On může v této věci rozhodnout. Pokud se tak nestane, nezbude nám než se obrátit na soud. Soudní tahanice ale mohou trvat roky. Budou zapotřebí další posudky a stanoviska, přijdou odvolání. Pro nás by to bylo velmi nepříjemné,” uvedl Tichý. Navíc by soudy podle něj stály nemalé peníze jak církev, tak stát.