logo Silvarium tisk

Dva miliony lidí zavítají každoročně do Národního parku Šumava. Letos jich bude kvůli omezení pohybu míň, některé turisty ale také odrazují suché stromy a tvrdí, že kvůli místům s mrtvým dřevem přišel park o kus jedinečné přírody.
„Jezdím na Šumavu řadu let, protože odtud pocházím. Bohužel příroda se hodně změnila. Jako malý kluk si pamatuji na zelené lesy plné života. Nyní to na některých místech vypadá opravdu jak měsíční krajina," řekl Jiří Vondrášek (82) z Českých Budějovic s tím, že zná i několik lidí, kteří kvůli suchým lesům přestali na Šumavu úplně jezdit.

Zajímavé paradoxy

Jak lidé vnímají šumavský park, si otestovali jeho správci. Ptali se nejen místních obyvatel, ale tři roky zastavovali také náhodné turisty. Na otázky odpovědělo celkem čtyři a půl tisíce lidí.
A průzkum přinesl zajímavé paradoxy. Zatímco místní obyvatelé tvrdí, že mrtvé dřevo hraje důležitou roli pro biologickou rozmanitost lesa a je domovem řady vzácných živočichů, většina oslovených turistů uvedla, že suché stromy je děsí a chtějí Šumavu zelenou.
„K vyřešení rozporu mezi správnými vědomostmi a negativními pocity ale pomůže čas, jak se ukazuje například v Bavorském lese," uvedl Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě