Turecký parlament dnes jednomyslně schválil přistoupení země k pařížské klimatické dohodě, jejíž signatáři se zavazují bojovat proti změnám klimatu. Turecko schválením dohody dostálo slibu, který dal v září prezident Recep Tayyip Erdogan na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ankara se k ujednání připojila jen několik týdnů před klíčovou konferencí OSN o klimatu, která začne ve skotském Glasgow 31. října. O výsledcích hlasování informovaly světové agentury.
Turecko patřilo v roce 2016 k prvním signatářům dohody, s její ratifikací však otálelo. Prezident Erdogan se snažil partnery přesvědčit, že by Turecko mělo spadat mezi rozvíjející se země a nikoliv mezi rozvinuté, což by na něj kladlo nižší nároky na snižování emisí skleníkových plynů a dávalo by mu právo na subvence, uvádí AP.
Deklarovaným cílem pařížské klimatické dohody z roku 2015 je udržet růst globální teploty v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí hluboko pod hranicí dvou stupňů Celsia, ideálně kolem 1,5 stupně. Součástí dohody je i zvýšení schopnosti zemí přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a pomoc rozvíjejícím se zemím ze strany vyspělých států.
Dohodu dosud neratifikovalo dalších pět velkých znečišťovatelů - Írán, Irák, Libye, Jemen a Eritrea.
Ratifikaci dohody Tureckem uvítali odborníci na klima i opoziční politici.
Ankara uznává, že změna klimatu je hlavním důvodem přírodních katastrof a požárů, které letos zasáhly mnoho zemí. Podle agentury AP přesto turecká vláda udělala jen málo pro ochranu životního prostředí, umožnila odlesňování kvůli výstavbě infrastruktury a těžbě a prosazuje urbanizaci po celé zemi. Energetická koncepce země stojí zejména na uhlí, plynu a ropě, připomíná DPA.
ČTK