logo Silvarium tisk

Táborsko – Lesy jsou místem, kam se lidé chodí odreagovat a nadýchat čerstvého vzduchu. Pro obecní pokladny jsou ale také významným zdrojem příjmů.
„Staráme se přibližně o 50 hektarů lesů. Těžba je nahodilá, pokácíme přibližně tak sto kubíků ročně, a co se týče výsadby, je to přes šest tisíc vysazených mladých smrků a dva tisíce dubů i jiných listnatých stromů," říká starosta Smilových Hor Josef Dvořák.
Také se zmínil o škůdcích, které dokáží plány měnit. Naštěstí se v okolí nevyskytují. „Samozřejmě aplikujeme chemické postřiky, kterými bráníme naše dřeviny proti klikorohovi. Kůrovec nás ale netrápí a ani nikdy nijak masově nezasáhl. V roce 2007 nás však navštívila jiná pohroma, orkán Kyrill. Tehdy padlo přes dvacet hektarů lesů," dodal Josef Dvořák. Protože stromy obec více vysazuje, na záměrné kácení techniku nemají, a proto si najímají firmu.
V Tučapech si stroji vybavili, i když i jim pomáhají odborníci. „Máme dobré stroje. Staráme se o více než 80 hektarů lesa. Naše spolky, ať už hasiči, myslivci nebo Sokol v rámci brigádnické činnosti nám v lesích pomáhají. Zároveň mají spolky možnost si tak přivydělat. Těžba je věc jiná, tu samozřejmě řeší odborníci," vysvětlil situaci starosta Pavel Novák.
V Tučapech již letos vysadili dva a půl tisíce nových, převážně jehličnatých stromů. Již nyní vysadili polovinu z celkového počtu dřevin, které vysadili loni.
„Letos je v plánu vysadit kolem tří tisíc malých stromků různé druhové skladby," oznámil starosta Hlasiva Miroslav Krch. Na kácení si také musí najímají firmu, protože obec nemá techniku. Na drobnější práce v lese tedy využijí menší traktor s valníkem.
„Chotoviny mají ve správě přes pětapadesát hektarů zalesněných ploch," uvedl Zdeněk Turek, starosta obce. V lesích okolo Chotovin se škůdce objevil naposledy před pěti lety, kdy se jednalo o masivní výskyt kůrovce. Nyní už je ale situace pod kontrolou a lesy by měly být zdravé.
„Podle mého názoru je nejlepší ochranou před kůrovcem především monitoring, tedy vyhledávání a včasná likvidace napadených stromů," míní lesní hospodář Chotovin Jaroslav Beneš. Kácení a výsadba podle něj běží současně. „Vzájemně se doplňují, když kácíme, je jasné, že budeme muset i sázet. Jinak se obec řídí hospodářským plánem, který je závazný na deset let dopředu a vysazujeme především jehličnany. Listnatých stromů je daleko méně," doplnil. I Chotoviny si řízenou těžbu dřeva musí platit. Dávají přitom přednost především živnostníkům z obce.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě