V České republice trvá stav, který je charakteristický exportem dřevní suroviny bez další sofistikované přidané hodnoty. Dlouhodobě tak patříme mezi největší vývozce surového dříví ve světě v poměru k těžbě dřeva u nás. Tento fakt uvádí materiál nazvaný Dřevozpracující a lesní průmysl v ČR. Zabývala se jím Rada hospodářské a sociální dohody ČR (tripartita) 2. února tohoto roku.
V materiálu se konstatuje, že v České republice nadále trvá stav, který je charakteristický exportem dřevní suroviny bez další sofistikované přidané hodnoty a ČR tak dlouhodobě patří mezi největší vývozce surového dříví v poměru k realizovaným tuzemským těžbám dřeva na světě. Tento trend může ještě podpořit opatření ČNB v závěru roku 2013, které cíleně snížilo kurs české koruny ve vztahu k euru. Výrazně lepší je situace u velkých zahraničních (nadnárodních) dřevozpracujících firem, které působí na tuzemském trhu a mají pevně vytvořené obchodní sítě a kanály, které jim umožňují rozumně a snadno exportovat svoji produkci do zahraničí. Těmto firmám, které mají k dispozici nové technologie s vysokou produktivitou práce a s tvorbou další přidané hodnoty, nemohou tuzemské malé a střední podniky dlouhodobě konkurovat. O bližší informace Sondy Revue požádaly Pavla Kunce, předsedu Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví lesního a vodního hospodářství v ČR. „Jsem rád, že se tak důležitý materiál dostal na jednání tripartity. Konečně si někdo uvědomil, že není možné nadále vyvážet cenné a velmi kvalitní dřevo a místo toho dovážet výrobky ze zahraničí, které nejsou zhotoveny z tak kvalitního dřeva, ale na našem trhu se prodávají s přidanou hodnotou," upozorňuje.
„Máme velké konkurenční zpracovatelské kapacity v sousedním Německu, Rakousku a Polsku. Naše kulatina se tam vyveze, zpracuje a potom se k nám doveze hotový nábytek," stěžuje si Kunc. Podle něho je nutné vytvořit podmínky, aby se naše kvalitní dřevina zpracovávala u nás a pak se vyvážely výrobky dřevařského, potažmo i papírenského průmyslu s přidanou hodnotou. „Máme velmi schopné a šikovné lidi. Mají tvůrčí nápady a jejich výrobky by určitě tuto přidanou hodnotu měly," konstatuje Kunc.
V materiálu na tripartitu se uvádí, že došlo k poklesu tuzemské spotřeby surového dříví a výrobků z něho, ale naopak došlo ke zvýšenému vývozu této dřeviny.
Dotace pro dřevozpracující podniky
Vývoz surového dříví, tj. kulatiny a vlákniny, stát nemůže vzhledem k členství ČR v Evropské unii a podmínkám volného obchodu řídit či jinak omezovat obchodování se dřevem. Je tedy jen na rozhodnutí každého vlastníka lesa či obchodníka, jak bude se svým dřevem nakládat. Proto stát zvažuje zavedení dotací pro firmy, které působí u nás. Další možností pro národní dotace by se mohla stát podpora prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, a. s., (PGRL), která bude zavedena v rámci programu Dřevozpracující provozovny. Cílem je zpřístupnit nákup nové techniky nebo technologie, která umožní zpracování dřeva a zbytků po jeho zpracování v jednotlivých částech výroby.
Příjemcem podpory budou malé a střední podniky či konkrétní podnikatel.
Zahraniční nábytek je levnější než ten český
Předseda Kunc zmiňuje, že nabízený nábytek v prodejnách zahraničních řetězců je sice levnější než nábytek český, ten je ale velmi kvalitní a většinou se vyváží do zahraničí, často konkrétnímu zákazníkovi na objednávku například do Německa. Naši občané z finančních důvodů dávají přednost levnějšímu a méně kvalitnímu zahraničnímu nábytku.
Na to konto Kunc dodal, že po jednání tripartity se nedávno uskutečnilo společné jednání Pracovní skupiny pro lesní a dřevozpracující průmysl, která pomůže průmyslovým dřevozpracujícím
odvětvím řešit otázku jak omezit vývoz dřeva z Česka, posílit jeho zpracování na území ČR, zlepšit využívání dřeva ve stavebnictví, jak docílit možnosti pořizovat nové technologie apod. Schůzky se zúčastnili i zástupci ministerstev průmyslu a obchodu a zemědělství. „Mohlo by jít o výstavbu dřevěných domků či jiných objektů, tak jako se to běžně děje na severu Evropy. Vždyť zájemci o tyto stavby by se našli i u nás," tvrdí předseda Kunc.
Další jednání bude v květnu. Nejpodstatnější byla celková shoda na maximální propagaci dřeva a výrobků ze dřeva na všech úrovních.
Lesy ČR mají vlastní koncepci rozvoje
Stát má možnost ovlivnit například způsoby prodeje dřeva, zejména ve státním podniku Lesy České republiky. To se také děje prostřednictvím Koncepce strategického rozvoje podniku Lesy ČR pro období let 2015–2019. Podle Kunce byl materiál ministerstva zemědělství projednáván nejen ve vládě, ale i v Poslanecké sněmovně, přičemž poslanci konstatovali, že je vyvážený po všech stránkách. Podstatné na něm je, že se vrací k otázce zaměstnanosti v lesním hospodářství.
„Firmy, které se zabývají těžbou dřeva, by měly vykazovat, koho vlastně zaměstnávají, k otázce zaměstnanosti by měly přistupovat korektně, respektive se sociální odpovědností. Měly by ukázat, jak jsou zaměstnanci připraveni pro těžbu a následnou výrobu, jak jsou proškoleni nejen odborně, ale i po stránce ochrany bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. A to je pro odbory velmi cenná informace," zdůraznil Pavel Kunc.
Těžba dřeva a jeho zpracování vyžaduje odborníky
Pokud jde o koncepci, která je uplatňována v podniku Lesy ČR, mění se i situace v tendrech firem, které budou těžbu provádět.
Dříve velké územní celky, na něž dosáhly většinou velké společnosti, se nyní člení na menší územní jednotky a na zakázky mohou dosáhnout i středně velké firmy.
Další pozitivní změnou je, že do budoucna budou v daleko větší míře zaměstnáváni odborníci. Kvalita odborného lesnického školství je považována za klíčový předpoklad pro budování fundovaného personálu.
Tuto tendenci odbory plně podporují. Dříve ve firmách pracovalo 50 % kmenových zaměstnanců, postupem doby se však tento poměr výrazně změnil ve prospěch agenturních zaměstnanců.
„Odbory trvají na tom, aby při těžbě dřeva a jeho zpracování pracovali především odborníci a nikoliv lidé, kteří projdou papírovým školením, neboť i proto dochází ke zvýšenému počtu pracovních úrazů," zmiňuje Kunc. Obdobná je situace u firem, které se těžbou dřeva zabývají. Uplatňují švarcsystém, kdy jsou dřevorubci najímáni jako OSVČ. Firmy také využívají nabídek zprostředkovatelských agentur.
Odbory umí vyjednat pro lidi dobré benefity
Podle Kunce je Podniková kolektivní smlouva v Lesích ČR na velmi dobré úrovni. Zajišťuje zaměstnancům významné benefity, které pomáhají vytvářet dobré podmínky. Vedení státní společnosti se i díky odborům velmi dobře zachovalo k zaměstnancům, kteří v rámci restitucí církevního majetku odešli pracovat do církevních lesů.
„Odborové organizace by měly působit i v soukromých firmách, které se zabývají buď těžbou dřeva, nebo jeho zpracováním či výrobou nábytku. U nás působí v tomto oboru řada firem, které by měly odbory postupně oslovit. Problém však spočívá v tom, že když k tomu dojde, většinou lidé odpovídají, že by do odborů vstoupili, ale mají obavu, že přijdou o práci. Najít řešení je úkol nejen pro náš odborový svaz, ale i pro obě odborové centrály ČMKOS a ASO a samostatné odborové svazy, které v dřevozpracujících odvětvích působí," uzavírá Pavel Kunc.
***
„Konečně si někdo uvědomil, že není možné nadále vyvážet cenné a velmi kvalitní dřevo a místo toho dovážet výrobky ze zahraničí, které nejsou zhotoveny z tak kvalitního dřeva, ale na našem trhu se prodávají s přidanou hodnotou."