Jan Brož
PRAHA Jasno bude v lednu, znělo na konci roku 2012 k výběru nového generálního ředitele Lesů České republiky z ministerstva zemědělství. Ani po čtrnácti měsících od rezignace Svatopluka Sýkory na post šéfa klíčového státního podniku se nového ředitele nepodařilo najít.
Po svých předchůdcích Petru Bendlovi (ODS) a Miroslavu Tomanovi má problémy s rozhodováním i současný ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten termín jmenování už několikrát odsunul a včera bez výsledku vypršel i jeho slib, že ředitele vybere do konce března. Mluvčí ministerstva Hynek Jordán pouze potvrdil nové datum 15. dubna. Jaké jsou důvody dalšího odsunutí, však nechtěl komentovat.
Jurečka má přitom k dispozici výsledky hned dvou výběrových řízení, která vypsali jeho předchůdci. Ani jeden z nich však výběr nedotáhl do konce. Bendl řízení zrušil, protože se na kandidátech neshodl s tehdejším premiérem Petrem Nečasem. Miroslav Toman v Rusnokově vládě sice na začátku svého působení v úřadě prohlašoval, že ředitele vybrat chce, nakonec však jen vypsal soutěž a její výsledky předal Jurečkovi.
Ze šestice finalistů skončil první v pořadí dosavadní ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, který Lesy vede „dočasně” už více než rok.
Gaubeho pozici ztěžuje přílišná propojenost s bývalým managementem spojeným s kontroverzními zakázkami. Uškodit v lidovci vedeném resortu mu může i kritika církví kvůli kácení na pozemcích určených k restitucím.
Podle informací MF DNES však ani Gaube není mimo hru a má k dispozici audit, dokazující jeho úspěchy v čele podniku. Za jeho vedení dosáhly Lesy ČR rekordního zisku a podařilo se jim odvrátit i 40procentní pokles odhadovaný na minulý rok.
Jurečka avšak už dříve oznámil, že se nebude omezovat jen na oficiální finalisty a v úvahu vezme i jména, která se mezi nimi neobjevila. V lesnických kruzích se mluví třeba o Jiřím Janotovi, který až donedávna vedl Vojenské lesy a statky (VLS), z funkce byl však ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) odvolán.
Janotu doprovází především pověst muže, kterého jmenoval dnes souzený exministr Martin Barták. V jeho prospěch mluví fakt, že VLS pod ním dosáhly v roce 2013 nejvyššího zisku v historii - 357 milionů korun.
Dalším zaznívajícím jménem je Miroslav Švec, jednatel společnosti Larix. Jak Janota, tak Švec mají pověst zastánců malých a středních zpracovatelů dřeva, jejichž podporu slibuje v rámci koaliční smlouvy i vláda. Slibuje si od toho vytvoření nových pracovních míst v regionech.
Jurečka však jakékoliv podrobnosti o adeptech úzkostlivě tají a minimálně ještě dva týdny tak nebude jasné, kdo Lesy ČR povede.
Státní podnik je přitom mezi politiky napříč politickým spektrem citlivým tématem. „ Funkce ředitele se zvrhla do značné míry na politickou funkci s jinými zadáními, než je dobré řízení státního podniky. Chci věřit, že nyní tomu tak nebude,” říká k tomu bývalý ředitel Lesů ČR a člen předsednictva TOP 09 Jiří Oliva, který současnou situace v podniku často kritizuje. Z minulosti nad Lesy visí stín řady kontroverzních zakázek. Policie prošetřuje například okolnosti IT tendrů za více než miliardu korun, jež získaly firmy Dynn a Time Import. 340 milionů korun z této částky bylo údajně vyvedeno do Švýcarska, kde k nim měl podle deníku E15 přístup lobbista Jiří Hart, který má údajně blízko k ČSSD.
Díky změně zákona o státním podniku koncem minulého roku navíc firma může posílat peníze ze svého účtu přímo do státního rozpočtu a vzhledem k ziskům podniku nejde o drobné. V minulém roce přiteklo do státního kasy z účtu firmy šest miliard korun.
Podnik navíc není nevýznamný ani pro podnikání ministra financí Andreje Babiše. Jeho firmy Uniles a Wotan získaly zakázky na lesní práce.
***
FAKTA
Ředitelé Lesů
České republiky
Jiří Oliva 1993-2003
Kamil Vyslyšel 2003-2005
Vladimír Blahuta 2005-2006
František Koníček 2006-2007
Jiří Holický 2007
Vladimír Dolejský* 2007
Jiří Novák 2007-2008
Svatopluk Sýkora 2009-20012
Michal Gaube* od 2012
*pověřený řízením