logo Silvarium tisk

Jiří Kryšpín

Právně jsou církevní restituce v případě lesních majetků složitá věc, říká Jan Mičánek, bývalý majitel největší lesnické firmy v zemi, exkluzívně pro server ekonomika.cz.

- Je pravda, že jsi začínal podnikat úplně z nuly. Opravdu to bylo možné?

Z absolutní nuly. Museli jsme si půjčit, abychom založili s.r.o. Byli jsme tři a kolega dokonce do firmy vložil trabanta místo peněz, protože je neměl.

- A čím jste začínali? Obchodem?

Ne, službami v pěstební činnosti.

- A to šlo začít bez peněz?

To šlo jen a pouze za podmínky, že jsme byli velmi skromní a z nás tří byl zaměstnancem jen jeden, který bral nějaký plat, kterému bychom se dnes zasmáli.

- Proč firma rostla? Jak se vám to podařilo?

Byla to doba, která obecně nabízela široký prostor pro podnikání. Byla tady spousta vlastníků lesa, kteří bydleli v Praze a potřebovali si najmout někoho, kdo jim pomůže. Navíc 92 lesnických firem dostalo ve druhé vlně kupónové privatizace státní zakázku automaticky. A ÚOHS tehdy rozhodl, že 20 procent z té zakázky musí státní lesy vyčlenit a dát je na volný trh do výběrového řízení. Tenkrát v roce 1993 jsme získali první malou zakázku, což nám velice pomohlo.

- Co bylo po prvním roce?

Tady je graf, na kterém je to vidět.

- Vypadá to, že se vám začalo nejlépe dařit, když nastoupila Topolánkova vláda?

V roce 2007 přišel orkán Kyril, který způsobil velkou kalamitu na celém území ČR. S vládou to nemělo nic společného. Z grafu je vidět výkyv, který kalamita způsobila. Ale v roce 2011 jsme měli obrat už 8,5 miliardy. Měli jsme 1700 stálých zaměstnanců a dalších 2 až 3 tisíce jsme zaměstnávali, především sezónně (drobné firmy a živnostníky).

- Takže pád firmy poznamenal velké množství lidí.

Určitě se náš úpadek dotkl mnoha tisíc lidí.

- Asi víc než na dole Paskov, jen s tím rozdílem, že to není tolik vidět, protože to bylo po celé republice, že?

Uvědom si, že jsme patřili mezi padesát největších firem v republice, všech firem. Byli jsme největší firma v lesnicko-dřevařském oboru.

- Mluvilo se tak spíš o CE WOODu, než zbankrotoval…

S ním nás nelze vůbec porovnávat. CE WOOD byl největší v okamžiku vzniku, tedy sloučeným majetkem z privatizace. To je jiný zcela příběh.

- Neopakuje se nyní situace z devadesátých let, kdy se přerozděluje majetek lesů v církevních restitucích? Církve budou také hledat správce…

To je naprosto jinak. Srovnáváte nesrovnatelné. Církev se totiž stává vlastníkem lesa, kdežto my jsme lesy nikdy nevlastnili, prodávali jsme lesnické služby. Navíc se dopouštíte častého omylu, kdy se říká, církev dostává. Na trh totiž nepřichází jeden nový vlastník, ale desítky či stovky subjektů. Tou první skupinou jsou církevní řády. To jsou zcela autonomní právnické osoby, které většinou nemají svoje centrály v ČR, a které disponují lesním majetkem i v jiných zemích. Mají své odborníky a svoje know how. Řády mohou převzít zhruba 65 tisíc hektarů. Jsou to krásné majetky, relativně ucelené kusy lesa, často v řádu tisíců hektarů. To bude jednoduché. Navíc řády měly majetek zapsaný v listu vlastnictví.

- A to ostatní?

Vrácení lesů církvím není žádná restituce. Je to vlastně dar. Chápu to tak, že z dlouhodobého pohledu by měly tyto majetky sloužit k financování činností církví. Církve totiž vždycky v minulosti „podnikaly“ a výnosy z těchto činností často využívaly k poskytování služeb veřejnosti, ať už to bylo školství, pomoc chudým a potřebným, špitály, provoz hospiců apod. Identifikace majetků bude často komplikovaný proces. Ale je dobře, že tady vzniká další kategorie vlastníků lesa, navíc církve a les měly k sobě historicky vždycky blízko, protože obojí pro úspěch vyžaduje dlouhodobé strategie.

- Kolik lesů obhospodařuje stát?

V ČR je 2,6 milionu hektarů lesa, z toho 52 % jsou LČR. Ale jsou tu ještě vojenské lesy, národní parky, takže celkem stát drží asi 62 procent všech lesů. Ale vydávat církvím budou především LČR. Rámec, v kterém se bude církev pohybovat, je nějakých 180 tisíc hektarů. Nepředpokládám, že dojde k vyčerpání celého objemu, protože jsou tam právnické osoby, které mezitím zanikly, například některé katolické nadace nemůžou žádat, protože už neexistují.

- Lze vůbec říci, že je to správné, aby církev získala lesní majetky?

Ano, podle mého názoru ano.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě