Mojmír Vlašín
To nebyl orkán Kyrill, kdo odnesl dřevo ze Šumavy
V roce 2007 jen v NP Šumava díky orkánu Kyrill padlo na zem milion kubíků dřeva, tj asi milion stromů. V lesích národního parku dosahoval tehdy orkán Kyrill v nárazech rychlosti až 170 kilometrů v hodině. Celkem asi 217 tisíc stromů (tedy zhruba čtvrtina) se v lesích Národního parku Šumava ponechalo ležet bez zpracování. Toto rozhodnutí tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka označil soud (na základě podnětu některých šumavských starostů) za zcela v souladu se zákonem. Dokonce uvedl, že ochrana přírody má v národním parku přednost před hospodářskými zásahy.
Správa NP Šumava pod vedením ing. Mánka nechala letos v největším českém národním parku pokácet 70 tisíc stromů údajně napadených kůrovcem. Přes mnohem nižší rozsah kácení než v letech minulých padl právě koncem srpna podle sdělní NP Šumava miliontý strom od orkánu Kyrill. Dřevorubci tak předstihli i bájný orkán. Vědci na obou stranách Šumavy jsou přesvědčeni, že kůrovcová kalamita po pěti letech skončí a k poklesu rojení tohoto brouka by došlo i bez zásahů.
Současný ředitel NP Šumava zásahy vysvětluje takto :
"Volili jsme v krizové době nejlepší možné řešení, abychom co nejrychleji zmírnili negativní dopady kůrovce na předměty ochrany přírody Národního parku Šumava. Kůrovec se ve smrkových monokulturách šíří exponenciální řadou až do doby vyčerpání potravních možností. Kdyby se na Šumavě proti přemnoženému kůrovci v minulých letech zasahovalo méně důrazně, trvala by kalamita o dva roky déle a padlo by jí za oběť o statisíce stromů více. Z toho pohledu bychom svá rozhodnutí neměnili," (Zdroj: http://plzen.idnes.cz/sumava-ma-zaplatit-pokutu-za-ruseni-tetrevu-a-pouziti-biocidu-pbb-/plzen-zpravy.aspx?c=A120827_153831_plzen-zpravy_pp )
Pokud někdo uvidí rozsáhlé, i mnoho desítek hektarů velké holoseče, v nichž došlo i ke kontaminacím chemickými prostředky a rozsáhlé erozi, může se právem divit, že je v národním parku. Podle Zásad pro kategorizaci chráněných území na základě managementu (zdroj : IUCN, Planeta, 2001) je národní park (kategorie II) „přírodní oblast vyhlášená pro ochranu ekologické integrity jednoho či více ekosystémů pro současnou i budoucí generace a vylučuje exploataci a jiné využívání, odporující účelu pro něž bylo zřízeno...” V rozporu s matoucími prohlášeními vedení parku byl NP Šumava od samého počátku zařazen do kategorie II a je v ní stále. Vzhledem k tomu, že Správa NP Šumava je orgánem ochrany přírody a je to právě ona, která organizuje kácení, dá se říci, že to nebyl orkán, ale orgán, kdo devastuje Šumavu.
Ostatně jeden turista, kterého jsem potkal uprostřed rozsáhlé holiny se velmi divil, že orkán Kyrill nejen zahubil tolik stromů, ale stihl odnést i veškeré dřevo. Pravil jsem mu : To nebyl vichr Kyrill, to byl jenom takový šumavský mánek.