logo Silvarium tisk

ZDEŇKA LOCHMANOVÁ

POBĚŽOVICE / Část pohřebiště z doby bronzové nedaleko Poběžovic zdevastovali těžaři při kácení stromů. Smutný objev učinila arecholožka Muzea Chodska Jana Kausková, která se na místo vypravila. Místo mohylníku našla jen rozvaliny.

„Naše muzeum provádí archeologický výzkum v Poběžovicích. S brigádníky jsme se tak šli podívat na nedaleký mohylník u Sv. Jiří. Jenže už neexistovala cesta, která vedla lesem a rozdělovala mohylník na dvě části. Po příchodu na nově vzniklou mýtinu mi spadla čelist údivem. Ta nejmohutnější mohyla, sice s porušeným pláštěm čněla mezi vykotlanými pařezy, poházenými větvemi a kolejemi zalitými bahnem vyjetými od těžké techniky. Malé mohlky už tu nebyly vůbec,” popsala archeoložka smutný nález.

V případě těžby dřeva na takovéto archeologické lokalitě je prý přitom zapotřebí volit vhodnou techniku a metodu prací a splnit také oznamovací povinnost, což se zde podle Kauskové nestalo.

„Podala jsem stížnost na krajský úřad,” řekla týdeníku 5plus2 Jana Kausková a dodala, že událost se zatím řeší.

„Stížnost tu máme a je v řízení,” potvrdila Marie Aubrechtová, vedoucí oddělení památkové péče na KÚ Plzeňského kraje s tím, že v jeho průběhu nemůže sdělovat bližší informace. „Máme na to ze zákona 30 dní, ovšem museli jsme ještě dotazovat další dokumenty.”

Pohřebiště datované do střední doby bronzové má přitom velký historický význam. Například odtud pochází nejstarší terénní dokumentace mohylových nálezů v Čechách.

Proč došlo k jeho narušení, je pro archeoložku nepochopitelné. „Příkladnou těžbu dřeva bez jakýchkoli porušení na mohylníku v Kocourovském lese u Podražnice už Lesy ČR předvedly v letech 2010 až 2012. Nebyla narušena jediná mohyla, veškeré práce byly několikrát předem konzultovány přímo na místě komisí odborníků jak ze strany Lesů ČR, tak ze strany archeologů z Plzně i z Domažlic,” uvedla Kausková jako příklad toho, že to jde i jinak.

Archeologové přitom sami do podobných památek raději ani nezasahují. „Nekopeme do nich, aby se nenarušovaly hroby. Možná, že v budoucnu budou nové metody, kterými to půjde,” poznamenala Jana Kausková.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě