Pavel Kindlmann
Proč se turisté na Šumavě neprojdou po historické cestě Luzenským údolím na Modrý Sloup? Vysvětluje profesor Pavel Kindlmann.
V pondělí 15. července měli mít turisté poprvé možnost projít si po staletí používanou stezku Luzenským údolím na Modrý Sloup, která prochází jednou z nejcennějších částí Národního parku Šumava (NPŠ). Neprojdou. Na poslední chvíli jim tuto cestu uzavřel rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích. Zkusme zůstat trochu nad věcí a shrnout střízlivá fakta, píše profesor Pavel Kindlmann.
Po úbočí Luzenského údolí se chodívalo již od středověku. Vedla tudy Zlatá stezka, obchodovalo se tu i pašovalo zboží několik stovek let. Poté byla po dlouhá léta uzavřena, nejdříve kvůli "železné oponě", po vzniku Národního parku Šumava pak kvůli tomu, že procházela územím, na kterém se podle některých záznamů vyskytoval tetřev hlušec.
Loni 12. listopadu umožnily průchod svými rozhodnutími Správa NPŠ a ministerstvo životního prostředí s tím, že cesta bude přístupná pro veřejnost v období od 15. července do 15. listopadu, a to pouze pro pěší návštěvníky. Toto rozhodnutí bylo napadeno Okrašlovacím spolkem Zdíkovska a Českou společností ornitologickou.
Je skutečně pro přežití tetřeva tak důležité to, jestli jednou cestou budou či nebudou chodit lidé?Soud věc uzavřel tím, že obě dotyčná rozhodnutí zrušil "pro vady řízení a nezákonnost". Mnozí lidé vyjadřují s tímto závěrem nespokojenost, a to včetně těch, pro které by ochrana přírody (tedy i tetřeva) měla být prvotním úkolem: ředitele Správy NPŠ Jiřího Mánka a bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Je to podle nich "ta nejsmutnější zpráva za poslední rok" a na vině jsou dle nich "ekologisté, co si na milovníky přírody jen hrají".
Celý článek najdete na http://www.ceskapozice.cz.