Znojemsko – Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který předložil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), schválila před několika dny vláda. Norma zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři národní parky – v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Nejcennější příroda by se měla podle ministerstva více otevřít turistům.
"
Podle Brabce novela revolučním způsobem otevírá dosud uzavřené takzvané první zóny, v nichž se chrání nejcennější příroda. Ta byla nepřístupná s výjimkou značených cest. Nová klidová území budou podle Brabce ve většině případů menší než stávající první zóny. Omezení vstupu se bude vztahovat jen na určitou část roku, například, když na jaře budou hnízdit a vyvádět mláďata některé druhy ptáků.
„Zbytek stávajících území prvních zón by měl být přístupný šetrnému turismu i mimo značené stezky," řekl ministr.
Podle novely mají vzniknout místo tří zón ochrany přírody čtyři. Měnit se budou nejdříve po 15 letech, což je zásadní novinka.
Podle šéfa Správy Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla novela reflektuje aktuální potřeby, vypouští nepotřebná ustanovení téměř čtvrt století staré úpravy a naopak přijímá potřebné právní nástroje nové. Klidové území, které novela zřizuje, bude v Podyjí ve srovnání s předchozí úpravou plošně výrazně menší. „Volně přístupné by mohly být některé nové lokality. Například komplex vybraných luk v nivě Dyje v prostoru Devíti mlýnů, lesní komplex za Havraníky, les v prostoru Mločího údolí u Čertova mlýna a další," přiblížil Rothröckl.
Síť cest v Podyjí má podle ředitele Správy parku zůstat beze změn s ohledem na propojení s Rakouskem a s ohledem na podmínky ochrany v sousedním Národním parku Thayatal. „Klidové území bude nadále zajišťovat odpovídající prostředí pro flóru a faunu, zejména v jádrovém území obou národních parků, v kaňonu řeky Dyje," doplnil.
Podle ministerstva životního prostředí se novelou zjednoduší různá omezení a návštěvní řády, takže turisté budou vědět pro všechny národní parky, které zákazy a omezení existují. Jde například o zrušení nesmyslného zákazu rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezd i mimo silnice.
Ministr Brabec očekává ve Sněmovně diskuze napříč politickými stranami. „Věřím ale, že po 20 letech dospějeme k nějakému návrhu, který bude konsenzuální pro všechny," řekl Brabec. Například Svaz obcí Národní park Šumava se ale obává, že se novelou sníží postavení a vliv obcí, které se nacházejí na území národních parků. Brabec však ujistil, že bude role obcí naopak posílena. „V klíčových rozhodnutích, které obce zajímají, tedy rozdělení do zón včetně bezzásahovosti a stanovení klidových území, tam obce budou hrát neopominutelnou úlohu a nikdo je nemůže přeskočit," tvrdí.
Ekologové z Hnutí Duha sice novelu vítají, norma podle nich jasně říká, že posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů na převažující rozloze území. Zároveň poukazují na problematická ustanovení v ochraně lesů a divočiny."