Měl pověst nesestřelitelného muže, mocnějšího než jeho nadřízení ministři, ale nakonec přece jen končí. Generální ředitel státních Lesů ČR Svatopluk Sýkora v úterý nabídl rezignaci ministru Petru Bendlovi (ODS), jenž ji přijal. Ve funkci, kterou Sýkora zastával od ledna 2009, tak skončí 30. listopadu.
Důvody rezignace Sýkora neuvedl. Za koncem v čele státního podniku obhospodařujícího polovinu lesů v Česku lze ale podle dostupných informací nalézt jarní závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle nich státní podnik porušil zákon o veřejných zakázkách a vedl podivné tendry na IT vybavení. Jak deník E15 nedávno uvedl, tendry na IT prošetřuje policie kvůli podezření, že 340 milionů korun skončilo na neprůhledných účtech ve Švýcarsku.
Tomu by odpovídalo i načasování Sýkorova oznámení, neboť závěry NKÚ bude dnes na svém zasedání opět projednávat vláda a stanovisko k nim přednese za svůj úřad i Bendl.
„Byla to rezignace, na které jsme se dohodli. Za jeho působení Lesům ČR výrazně stouply zisky, to je třeba hodnotit kladně. Na druhé straně je tu řada kauz, které budou mít nějakou dohru, a to je ta nepříjemnost,” řekl v úterý Bendl České televizi.
Státní firmu po Sýkorově odchodu povede jeden z jeho podřízených ředitelů. Následně bude na obsazení této pozice zhruba v polovině prosince vyhlášeno výběrové řízení.
Místopředseda zemědělského výboru sněmovny a člen opoziční ČSSD Ladislav Skopal soudí, že pro vysvětlení odchodu Sýkory jsou dvě alternativy. „První jsou závěry NKÚ, které se nedořešily. Druhý problém je obecně věc výběrových řízení. Problémy byly značné a stále nevíme, jak na to ministr reagoval,” řekl deníku E15 Skopal.
Na Sýkoru se kritika sypala v posledních měsících ze všech stran. Lesnické firmy jej kritizovaly za tendry na pěstební a těžební práce postavené pouze a jen na ceně, což řadě z nich způsobilo finanční potíže. Lídr oboru Less & Forest dokonce zkrachoval.
Poslankyně za Věci veřejné Kateřina Klasnová podala na státní podnik několik trestních oznámení, například kvůli smlouvě o prodeji nepotřebného majetku Lesů ČR. V roce 2009 také podnik utratil čtyři miliony za kuchařku vydanou firmou Ora Print, ačkoli se prý dala pořídit za pár set tisíc.
***
6 generálních ředitelů se vystřídalo od října 2003 v čele Lesů ČR. Sýkora z nich vydržel nejdéle
Vybrané závěry kontroly NKÚ » Lesy ČR uskutečnily v roce 2010 směnu více než tisíce hektarů ucelené obory v Radějově za pozemky roztříštěné na devíti katastrálních územích ČR, která byla pro stát nevýhodná, podle NKÚ pochybilo i ministerstvo zemědělství » u dvou zakázek LČR porušily zákon, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a dražeb zbytného nemovitého majetku » v oblasti nájmu zaplatily LČR za vybavení kanceláří do prosince 2010 soukromé firmě 810 tisíc korun, ačkoli celková hodnota tohoto nábytku činila jen 191 tisíc korun