Založení Světového fondu na ochranu přírody (WWF) 29. dubna 1961, bylo pokusem o nápravu svévolných zásahů člověka do přírody, které přivedly některé druhy zvířat a přírodních oblastí na okraj vyhynutí a zničení. Činnost WWF zahájil 11. září téhož roku a dnes patří k respektovaným mezinárodním organizacím.
Myšlenka na organizovanou ochranu přírody se zrodila v hlavě britského biologa Juliana Huxleyho, který při svých cestách po Africe zaznamenal mizení přírodních druhů i stanovišť příhodných pro jejich život. Závazek vůči světu přírody učinila skupina význačných osob v malém švýcarském městečku Morges a jejich „Manifest Morges“ se stal projektem první globální organizace zelených. Ta dostala název Světový fond na ochranu přírody (WWF) a logo fondu bylo odvozeno od medvídka, převezeného z pekingské zoo do Londýna v roce vzniku WWF. Byla to jediná panda velká v západním světě v té době a navíc se statutem ohroženého zvířete.
Fond spolupracoval s vládami i průmyslovými podniky, zřídil úřady a projekty po celém světě. Dnes má WWF pobočky ve stovce zemí a téměř pět milionů členů. Původně pracoval na principu dobročinného získávání peněz a poskytování grantů, později s růstem finančních zdrojů se zaměřil i na uchování biologické různorodosti, udržitelné využívání přírodních zdrojů, redukci znečišťování a klimatických změn. Rozjel vlastní konzervační projekty a kampaně. V 90. letech vědci WWF rozpoznali 238 ekoregionů, které představují biologicky nejzajímavější pozemské a mořské oblasti.
WWF také každoročně pořádá poslední sobotu v březnu mezinárodní akci nazvanou Hodina Země, jejímž cílem je upozornit na změny klimatu a nutnost společného postupu v boji proti těmto změnám. Při akci se po celém světě v noci ponoří na hodinu do tmy řada památek a budov.
V ČR se zaměřuje na pomoc při záchraně Šumavy a podílí se také na záchraně společného česko-maďarsko-rakouského lužního lesa.
ČTK