logo Silvarium tisk

kes

VIMPERK Spor o kůrovce utichl, vášně teď na Šumavě vyvolává možné přeřazení národního parku do nižší, čtvrté kategorie podle kritérií Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN).

Totiž: šumavský park je dnes zanesen do kategorie II, určené pro chráněná území, jež by měla být jako celek ponechána ryze přírodním procesům. Ve čtvrté kategorii jsou naopak chráněné oblasti a parky určené k ochraně jednotlivých druhů či rostlin, nikoliv souvislých celků.

Debatu o přeřazení Šumavy z „dvojky” do „čtyřky” rozpoutal ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek. Uvedl, že si dovede představit, že by byl park při schvalování nového plánu péče zařazen právě do čtvrté kategorie.

„Příkladem takzvané čtyřky jsou například bělokarpatské louky, na nichž rostou vzácné druhy orchidejí,” řekla LN bioložka Zdeňka Křenová z Biologického centra Akademie věd. Naopak jedničkou či dvojkou jsou označeny parky, kde člověk vyčlenil určitý kompaktní prostor pro divokou přírodu se vším všudy, nechrání jen ostrůvky s výskytem vzácných druhů. „A právě k takové filozofii se přihlásil šumavský park už při svém založení v roce 1991,” řekla Křenová.

V roce 1998 proto IUCN zařadila šumavský park do druhé kategorie. Komisaři zároveň upozornili, že pokud se bude i nadále přírodě „pomáhat”, třeba kácením proti kůrovci, parku by více vyhovovala kategorie čtvrtá.

A právě na tom staví argumentaci ředitel Mánek. „Změnou kategorizace se absolutně nic nezmění,” řekl. V připravovaném zákoně o NP Šumava je závazek, že v parku zůstane už dnes ponecháno přírodě 26 procent území a tato plocha se do 45 let rozšíří na 36 procent. Pokud bude zákon schválen, zůstane rozsáhlá plocha divočiny, která by umožnila, aby park splňoval „dvojku”.

Proč tedy přeřazení do „čtyřky”? „Je to prostě celé podivné, ale dělá to na mě dojem, že se tady hraje nějaká nečistá hra. Možná s cílem lépe ospravedlnit některé budoucí zásahy v šumavské divočině,” tvrdí Křenová. To ale Mánek odmítá. „Moje představa spočívá v tom, že by část parku s bezzásahovými zónami byla dvojkou a zbytek čtyřkou. To by odpovídalo realitě a světu bychom nelhali,” řekl LN Mánek.

Rozhodnutí o změně kategorizace náleží ministerstvu životního prostředí, nikoliv vedení parku. Rozdělení parků a rezervací podle IUCN má jen informativní, nikoliv právně závazný charakter, přesto se těší respektu. Například sousední Bavorský les deklaroval, že do roku 2027 zůstane bez zásahů člověka 75 procent jeho rozlohy, čímž splňuje kritéria „dvojky”. Něco jiného je evropský systém chráněných území Natura 2000, ke kterému se Česko přihlásilo a do něhož spadá prakticky celá Šumava. Pod hrozbou sankcí se zavazuje udržovat území ve stavu, který vyhovuje určeným chráněným druhům zvířat a rostlin.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě