Na Šumavě se pod záštitou Stínové vědecké rady NP Šumava uskuteční seminář o moderním lesnictví.
Záštitu nad šumavským seminářem o moderních způsobech lesnictví „Lesník 21. století” převzala Stínová vědecká rada NP Šumava poté, co Správa NP Šumava po sedmi letech spolupráce odmítla organizaci letošního ročníku podpořit. Důvodem zamítnutí spolupráce je údajný nesoulad tématu semináře se současným směřováním Národního parku Šumava, a to i přesto, že na semináři zazní nové poznatky o fungování přírodních lesů po narušeních, což se šumavského národního parku velmi úzce dotýká. Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Markéta Hrežíková, Stínová vědecká rada NP Šumava.
Letošní již 8. ročník semináře se uskuteční 21. 3. 2013 v Centru vzdělávání v šumavské obci Stachy a bude se věnovat narušením (odborně disturbancím) v lesních ekosystémech. Stínová vědecká rada NP Šumava oceňuje novost a kvalitu vědeckých příspěvků, které na semináři zaznějí, a proto se rozhodla nad seminářem převzít záštitu. Popírá tak vžitou představu, že ochrana přírody a lesnictví jdou vždy proti sobě.
S referáty na semináři vystoupí například vědečtí pracovníci Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity, odboru ekologie lesa VÚKOZ, či zástupce NP Bavorský les. Účast na semináři přislíbili také odborníci ze zahraničí, například Ing. Arthur Ebregt, vedoucí Správy Kroondomein (Holandských královských lesů), a pracovníci vedení Národního parku Bavorský les.
Organizátorem semináře je Okrašlovací spolek Zdíkovsko. Seminář je určen zejména představitelům z řad státní správy, školství, lesníkům z praxe i všem dalším zájemcům o les a lesnictví. Všechny minulé ročníky se konaly v přednáškovém sále Správy NP Šumava v Kašperských horách. Vedení NPŠ dosud s organizátory semináře sdílelo snahu zprostředkovat místním lesníkům a zainteresované veřejnosti moderní poznatky z výzkumu i praxe oborů ekologie a managementu lesních ekosystémů. Nové vedení NP Šumava však v letošním roce odmítlo tento seminář podpořit a svůj přednáškový sál odmítlo dát k dispozici.
Svoje odmítnutí zdůvodnil ředitel Správy NP Šumava Mgr. Jiří Mánek těmito slovy: „Správa se nechává spíše inspirovat lesníky z dřívějších století než těmi z 21. století.” Toto tvrzení Mgr. Mánek dále vysvětluje: „Necháváme se inspirovat lesníky, kteří nejsou odtrženi od praxe a pro svou práci i argumentaci používají zdravý selský rozum. Obávám se, že vámi popisovaný lesník 21. století tato kritéria nesplňuje. Proto vám musím oznámit, že pro tento ročník nebudou pro tuto akci naše prostory k dispozici”.
„Odůvodnění pana ředitele Mánka je zcela neskrývaným pohrdáním novými poznatky, výsledky výzkumů a odborníky od nás i ze zahraničí. Tento přístup k vědecké veřejnosti a novým informacím celkově zde fungoval za totality. Trochu mne děsí, čeho se od vedení NPŠ ještě dočkáme,” komentuje odůvodnění Doc. RNDr. Jakub Hruška, CSc.
Postoj ředitele Správy NP Šumava překvapuje také Prof. Ing. Josefa Fantu, CSc., emeritního profesora Univerzity ve Wageningen a člena Stínové vědecké rady NPŠ: „Problém disturbancí je na Šumavě velmi aktuální. Pan ředitel Mánek zřejmě neví, že dnešní situace na Šumavě je právě výsledkem tradičních lesnických přístupů z dřívějších staletí, na které se odvolává. Také zřejmě nechápe, že disturbance jsou povýtce ekologickým jevem, jehož řešení neekologickými lesnickými postupy povede k jejich opakování v budoucnosti a je tudíž proti zdravému rozumu. Pan ředitel Mánek by měl také vědět, že ve všech středoevropských zemích jsou v současnosti lesy v národních parcích předmětem mimořádného vědeckého zájmu. Lesnická věda v nich totiž využívá podmínek, které v hospodářských lesích neexistují. Výzkum v lesích národních parků umožňuje získat cenné informace, které pomáhají modernizovat současné lesnictví. Z moderních ekologických studií totiž vyplývají dosud neznámé skutečnosti o vývoji lesa, jeho obnově a dalších přírodních procesech, které lesníci dosud neměli k dispozici. Svou odmítavou argumentací se pan ředitel Mánek odmítá na tomto pozitivním vývoji podílet a Národní park Šumava tak izoluje od současného vývoje v Evropě."