logo Silvarium tisk

LAP

Modrava (Klatovsko) 24. října (ČTK) - Správci šumavského národního parku opět připravují otevření cesty Luzenským údolím k pěšímu přechodu Modrý sloup. Plánované zprůchodnění cesty po víc než 70 letech letos v létě zakázal soud. Správci parku nyní chystají doplnění žádosti o novou studii, která posoudí vliv otevření cesty na populaci vzácného tetřeva hlušce, řekl dnes ČTK ředitel parku Jiří Mánek. Uzavření přímé cesty k historickému přechodu kritizovali dnes bavorští starostové, kteří se v Modravě vůbec poprvé sešli s vedením českého parku.

Zatímco z bavorské strany mohou turisté k hraničnímu milníku dojít, z Čech je cesta kvůli ochraně tetřeva zavřená a k přechodu je možné dojít jen klikatější a méně atraktivní trasou úbočím Špičníku. Přechod byl kvůli válce a později železné oponě přes sedm desetiletí uzavřen.

Po otevření přechodu volají čeští a bavorští turisté i starostové na obou stranách hranice. "Letos v létě jsme věřili, že k otevření Modrého sloupu už dojde. Byli jsme velmi zklamáni, protože z naší strany mohou turisté pohodlně kdykoliv k hranici dojít, ale dál nesmějí," řekl místostarosta bavorské obce Neuschönau Michael Siegl. Turisté se podle něj ptají na informačních střediscích a nedokážou pochopit, proč je cesta zavřená. Chtěli by pokračovat přímo dál až na hájenku na Březníku, uvedl.

Místostarosta Sankt Oswald - Riedlhütte Helmut Vogl je přesvědčen, že uzavření přímé cesty k Modrému sloupu je nyní asi největším problémem, který bavorské obce směrem k českému parku vnímají. Šéf svazu obcí Národního parku Šumava, starosta Modravy Antonín Schubert, který o otevření přechodu roky bojoval, nevoli bavorských starostů chápe. "Rozčilují se právem, rozčilují se nad neschopností české strany, která nebyla schopna za 20 let vytvořit podmínky pro otevření cesty Luzenským údolím, protože na české straně je tím důvodem konzervativní přístup k ochraně přírody, jehož výsledkem je uzavírání té přírody," řekl.

Podle Mánka je správa národního parku i ministerstvo životního prostředí zcela zajedno, že průchod Luzenským údolím nemá vliv na předmět ochrany, tedy tetřeva hlušce. "Naším úkolem to je pořádně zdůvodnit a obhájit," řekl Mánek ČTK. Park podle něj najal specialistu z Bavorska a z Čech, kteří vypracují další aktuální studii. "Věříme, že ten komplexní návrh a záměr z toho vyjde seriózně a že by se Luzenským údolím za určitých kompenzačních opatření mohlo chodit," poznamenal Mánek.

Počítá s tím, že pokud by se Luzenské údolí turistům otevřelo, zrušila by se cesta úbočím Špičníku. Je nejen delší a méně atraktivní pro turisty, podle posledních zjištění navíc zatěžuje populaci tetřeva mnohem víc než cesta Luzenským údolím, tvrdí ředitel parku. Otevření cesty Luzenským údolím by bylo podle něj také omezeno na letní a podzimní měsíce. "S vysokou pravděpodobností to bude také s vyhlášením velkého klidového území, asi 2500 hektarů, kam se vyjma této cesty nebude moci chodit," doplnil Mánek.

Poté, co soud jen pár dní před plánovaným otevřením zprůchodnění cesty zamítl, je podle Mánka celý proces opět ve stavu podané žádosti. Park ji doplní o nové materiály a doufá, že se Luzenské údolí podaří otevřít v polovině července 2014.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě