Čestmír Klos
Správa národního parku a devět šumavských obcí se odvolaly proti pokutě uložené ČIŽP za rušení tetřeva a využívání zakázaných technologií.
Definitivní tečka za sporem o kácení v bezzásahových zónách Národního parku Šumava v letech 2010 a 2011 může padnout nejdřív až v průběhu příštího roku. Proti pokutě v celkové výši 450 tisíc korun za údajné porušování zákona se do termínu 12. září odvolala nejen správa parku, ale i devět z šumavských obcí, které jsou účastníky řízení.
Podle prvních zpráv odvolání prozrazují zkušený právnický rukopis a některá překvapují délkou, takže na úředníky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) čeká těžké období prodírání se právními kličkami. Měsíc mají na to, aby každé odvolání rozeslali všem ostatním účastníkům řízení a soustředili a vyhodnotili jejich připomínky. Odvolání může být dvojí: buď proti skutkové podstatě, nebo proti výši pokuty.
Jak se peče pokuta
Na to, jak bude řízení o pokutě pokračovat, existuje několik scénářů. Ten první je nejjednodušší, zato nejméně pravděpodobný. Kdyby ČIŽP na všechna odvolání přistoupila a upravila podle nich svoje rozhodnutí, řízení by tím skončilo. V opačném případě musí inspekce připravit návrh a předat ho k rozhodnutí odboru výkonu státní správy ministerstva životního prostředí, který sídlí v Českých Budějovicích.
Existuje jediný opravný prostředek - rozkladové řízení ministra životního prostředí
Ministerský úřad má dvě krajní možnosti - buď pokutu udělenou ČIŽP potvrdit v plném rozsahu, nebo ji zrušit a řízení zastavit. Taky lze rozhodnutí inspekce anulovat a vrátit jí to k novému projednání. Existuje i varianta, že do úprav rozhodnutí se pustí sami ministerští úředníci, a pak platí jejich verdikt.
Proti všem těmto variantám existuje jediný opravný prostředek - rozkladové řízení ministra životního prostředí. Ministr si za tím účelem ustanovil rozkladovou komisi, která mu připraví nezávazný návrh rozhodnutí. Rozhoduje sám.