logo Silvarium tisk

Mojmír Vlašín

Ledacos se změnilo. Po zavedení neanonymní diskuze se na blogu idnes  příspěvky poněkud kultivovaly. Stále tam sice někteří píšou, jen aby mi sdělili, že jsem zločinec. Ale jsou tam i takoví, kteří se opravdu zajímají o problém.

Diskutujíci V.K.  mi napsal : Pane Vlašíne, na Šumavě byl posledních několik století už skoro všude hospodářský les vysázený člověkem. Až začátkem 90.let minulého století zde byl zřízen Šumavský národní park a zahájen šílený experiment postupného "návratu" hospodářského lesa na nějaký "původní les" - příroda si prý pomůže sama. Předloni v létě jsem strávil nějaký čas na Šumavě a nepřejte si slyšet jak na všechny ty "ekology" místní stálí obyvatelé nadávali. Říkali zhruba: "Nás tady po staletí les živil a teď si nesmíme vzít na topení ani ty všechny uschlé stromy okolo. Dříví abychom kupovali z nížin. Ekologové vyhánějí ze Šumavy turisty a nejraději by odtud vyhnali i nás místní. Napřed komunisté vyhnali lidi z blízkosti státní hranice a teď by z toho zbytku Šumavy ekologové nejraději vyhnali lidi úplně!"

K tomu bych chtěl poznamenat dvě poznámky, protože se  stále dokola opakují tvrzení, které se ani zdaleka nezakládají na pravdě:

Šumava je velká, jen její malou část tvoří národní park. Zbytek je CHKO a nebo jen volná krajina. Tady se běžně v lese hospodaří. V národním parku je skutečně většina porostů - původně hospodářský les, kde je vhodné lesnickými zásahy  měnit tento stav na stav přírodě bližší. A dokonce si nepamatuji, že by to někdo zpochybňoval. Nicméně v centrální části je ještě asi 27 % území, kde jsou rašeliniště a původní horské nebo podmáčené smrčiny. Ty jsou skutečně původní, nebo téměř původní. To, že  smrkové lesy kolem březnické nebo roklanské hájenky jsou nepůvodní , člověkem umělé vysazení lesy, pocházející ze semen, kdoví odkud, jsou ničím neopodložené pohády, či spíše lesnická latina. Ty lesy jsou skutečně původní: ať se to šumavským líbí nebo ne.

Pokud jde o tzv "šílený experiment" tak je třeba se podívat kolem v Evropě. Všechny národní parky  v Německu, Rakousku i v Polsku, mají velkou celistvou jádrovou (přírodní)  zónu, kde se nechávají přírodní procesy bez rušení běžet. Takže v celé Evropě se děje "šílený experiment"?

Pokud jde o dřevo na topení, tak mám naprosto nezvratné důkazy, že si místní lidí  vymýšlí. Všichni stálí obyvatelé mají nárok na "deputátní" dřevo, které ovšem obratem prodávají třetím osobám - no a pak "nemají čím topit".

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě