VÁCLAV JANOUŠ
Včerejší demonstrace u restaurace Hubert v Hluboké nad Vltavou chtěla upozornit na spojení města se Šumavou. Starosta Tomáš Jirsa ho odmítá. Existuje tedy nějaké?
Hluboká nad Vltavou. Město, kam plynou stovky milionů evropských dotací a kde se scházejí jihočeské politické špičky. Nejčastěji v restauraci Hubert, kde má vlastní stůl vlivný podnikatel a člen ODS Pavel Dlouhý. A právě to, že se zde konají často zásadní setkání, byl důvod včerejší demonstrace ekologických aktivistů z Hnutí DUHA proti politickým kmotrům, kteří podle nich ovlivňují dění na Šumavě. Ačkoliv starosta města a senátor Tomáš Jirsa jakýkoliv vliv Hluboké na národní park odmítá, vazby mezi městem u Českých Budějovic a Šumavou nelze přehlédnout.
Hlavním viditelným pojícím článkem nejsou těžaři, majitelé pil či obchodníci se dřevem. Na prvním místě jsou politici.
V šumavském sporu o (ne)kácení je nejvíc slyšet právě Tomáš Jirsa - kandidát ODS na jihočeského hejtmana, senátor a letitý kritik ekologických aktivistů.
Po jeho boku na hlubocké radnici sedí Pavel Dlouhý, místostarosta města a předseda Regionální agrární komory Jihočeského kraje.
Hnutím DUHA je Dlouhý považován za hlavního zákulisního hráče v jižních Čechách a až démonicky se o něm hovoří jako o muži, bez něhož se v kraji nic nerozhodne. Za kmotra jej označil i expremiér za ODS Mirek Topolánek nebo současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09.
Dlouhý se na včerejším happeningu neobjevil a jen poslal své tiskové prohlášení coby předseda agrární komory. „Důkazy nepodloženého spojování města s nekalými zájmy na Šumavě vnímám jako nedůvěryhodnou snahu o účelovou medializaci ze strany Hnutí DUHA.”
Aktivisté jsou však přesvědčeni že právě Dlouhý a další členové ODS jsou ti, kdo vše řídí. Zejména podle nich určují množství stromů k vykácení a jeho následnému prodeji nebo rozhodují o tom, kde developeři budou moci stavět. V parku se tak točí stovky milionů korun. „Kořeny jsou tady v restauraci Hubert, kde Pavel Dlouhý úřaduje. Do kmotrovské rodiny patří i lidé, kteří mají například pozemky u Hraničníku, kde má stát lanovka a parkoviště,” prohlásil ekologický aktivista Jaromír Bláha.
Na mysli má podnikatele Františka Taliána, majitele nakladatelství, hotelů a velkého množství pozemků na Šumavě. Ten ale jakékoliv spojení s Dlouhým i Hlubokou odmítá. Zcela mimo hru ale Talián není - minimálně stál u zrodu a je členem občanského sdružení Zachraňme Šumavu, jehož předsedou je Jirsa a které sídlí v Hluboké právě na Jirsově adrese. „Mohu vlastnit pozemky jako kdokoliv jiný v téhle zemi. Nejsem členem žádné lobbistické skupiny, jen občanského sdružení Zachraňme Šumavu, které chce pouze zachránit Šumavu,” reagoval včera Talián.
Jirsa zase tvrdí, že jde jen o předvolební boj, nikoli o Šumavu. „V Hluboké nad Vltavou není jediný obyvatel, který by kácel či obchodoval s šumavským dřevem. Obvinění, že my chceme Šumavu vytěžit jsou nesmyslná. Sdružení Zachraňme Šumavu je seriózní sdružení, které někde musí sídlit a proč by nemohlo sídlit na mé adrese?” říká senátor.
Zajímavé je i propojení Národního parku Šumava se samotnou ODS. Ta dnes má rozhodující slovo, co se se Šumavou stane - občanský demokrat je ministr životního prostředí Tomáš Chalupa i nový ředitel parku Jiří Mánek. A nezapomínejme na vliv Jirsy, který sám rád dodává, že je „senátor za Šumavu”.
„Kdo se seriózně zabývá Šumavou, musí senátora Jirsu znát. Šumava je jedním z jeho témat, na kterém se vyprofiloval,” říká třeba právě Jiří Mánek a dodává, že sám uvažoval, že by členství v ODS kvůli svému angažmá na správě parku pozastavil. „Konzultoval jsem to s ministrem a bylo mi řečeno, že to není třeba. Proto dál zůstávám členem.” ODS ale není jediná, kdo se teď vehementně pouští do debaty a boje za záchranu Šumavy. Ekologičtí aktivisté jsou úzce spjati se Stranou zelených. Ta měla zásadní vliv na dění na Šumavě v letech 2004 až 2007, kdy byl ředitelem její člen Alois Pavlíčko. Na včerejší demonstraci u Huberta se Pavlíčko objevil po boku bývalého ministra životního prostředí za zelené Martina Bursíka, za něhož bylo po orkánu Kyrill rozhodnuto o ponechání velkého množství polámaného a pokáceného dříví v lesích svému osudu. Právě to kritizuje většina šumavských starostů a obyvatel.
„Za svým tehdejším rozhodnutím podloženým vědeckým názorem si stojím. O Šumavě se ale nemůže rozhodovat podle rozvojových projektů nebo podle toho, že tam chce někdo vykácet dřevo,” komentoval Bursík.
FAKTA Restaurace Hubert Podnik v Hluboké nad Vltavou má pověst místa, kde se rozhodují velké věci. Jezdí sem pro rady politici - od hejtmanů až po starosty malých obcí. Restaurace je totiž spojena s Pavlem Dlouhým z ODS. Podnik plný loveckých trofejí patří pětici mužů, kteří zde obsluhují i vaří. Dlouhého, který zde má vlastní stůl s fotografiemi sebe a významných politiků, byste v oficiální struktuře hledali marně.