Dne 22. května se ve Vimperku sešlo pět desítek obyvatel Šumavy a zástupců šumavských spolků, aby vyjádřilo podporu novému vedení Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v osobě ředitele Pavla Hubeného a zároveň krokům ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce v souvislosti s odvoláním ředitele Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Jiřího Mánka.
Na závěr shromáždění bylo vydáno společné prohlášení účastníků nazvané „Šumava zní i jiným hlasem!“. Zároveň se účastníci setkání domluvili na vytvoření občanské platformy, která bude otevřena všem jednotlivcům a organizacím nejen ze Šumavy.
Platforma s názvem Šumava domovem byla založena dnes 2. 6.2014 ve Vimperku. Její vznik byl potvrzen zakládacím prohlášením:
Šumava domovem je otevřenou platformou všech, kteří si uvědomují sounáležitost člověka s přírodou. Byla založena během společného setkání pěti desítek účastníků dne 22.5.2014 ve Vimperku, s vydaným prohlášením „Šumava zní i jiným hlasem“.
Šumava domovem je také platformou, která si uvědomuje unikátní nenahraditelnou hodnotu šumavské přírody jako ojedinělého přírodního celku tuzemského i evropského významu, zasluhujícího si nejvyšší stupeň ochrany. Šumava nepotřebuje zachránit, ale chránit!
Co podporujeme Celospolečenské vnímání Šumavy a jejího podhůří jako oblasti s unikátním přírodním bohatstvím, které je potřeba chránit.
Výchovu a vzdělávání společnosti, vedoucí k pozitivnímu vnímání významu a poslání Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Národní park podle mezinárodních kritérií.
Vytvoření společného Česko – Bavorského národního parku s rozsáhlou příhraniční jádrovou zónou.
Společnou ochranu unikátní přírody na území české i bavorské Šumavy.
Společně koordinovaný a k přírodě šetrný rozvoj oblasti Česko – Bavorsko – Rakouského příhraničí, profitující z kvalitní ochrany přírody.
Dodržování zákonů, které mají vlivnaochranu přírody a krajiny Šumavy.
Moderní ochranu přírody založenou na výsledcích vědeckého poznání a mezinárodních zkušeností.
V maximální míře uchovat ráz šumavské krajiny.
Jak toho dosáhneme Aktivním podílem a spoluprací na legislativních procesech. Výchovou, osvětou a vzděláváním. Mezinárodní spoluprací.
Aktivním prosazováním dodržováním principů ochrany přírody a krajiny.
Prosazováním šetrné a poznávací turistiky
Ochranou památek a kulturního dědictví.
Dne 22. května se ve Vimperku sešlo pět desítek obyvatel Šumavy a zástupců šumavských spolků, aby vyjádřilo podporu novému vedení Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v osobě ředitele Pavla Hubeného a zároveň krokům ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce v souvislosti s odvoláním ředitele Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Jiřího Mánka. Na závěr shromáždění bylo vydáno společné prohlášení účastníků nazvané „Šumava zní i jiným hlasem!“. Zároveň se účastníci setkání domluvili na vytvoření občanské platformy, která bude otevřena všem jednotlivcům a organizacím nejen ze Šumavy. Platforma s názvem Šumava domovem byla založena dnes 2. 6.2014 ve Vimperku. Její vznik byl potvrzen zakládacím prohlášením:Šumava domovem je otevřenou platformou všech, kteří si uvědomují sounáležitost člověka s přírodou. Byla založena během společného setkání pěti desítek účastníků dne 22.5.2014 ve Vimperku, s vydaným prohlášením „Šumava zní i jiným hlasem“.Šumava domovem je také platformou, která si uvědomuje unikátní nenahraditelnou hodnotu šumavské přírody jako ojedinělého přírodního celku tuzemského i evropského významu, zasluhujícího si nejvyšší stupeň ochrany. Šumava nepotřebuje zachránit, ale chránit! Co podporujeme Celospolečenské vnímání Šumavy a jejího podhůří jako oblasti s unikátním přírodním bohatstvím, které je potřeba chránit. Výchovu a vzdělávání společnosti, vedoucí k pozitivnímu vnímání významu a poslání Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Národní park podle mezinárodních kritérií. Vytvoření společného Česko – Bavorského národního parku s rozsáhlou příhraniční jádrovou zónou. Společnou ochranu unikátní přírody na území české i bavorské Šumavy. Společně koordinovaný a k přírodě šetrný rozvoj oblasti Česko – Bavorsko – Rakouského příhraničí, profitující z kvalitní ochrany přírody. Dodržování zákonů, které mají vlivnaochranu přírody a krajiny Šumavy. Moderní ochranu přírody založenou na výsledcích vědeckého poznání a mezinárodních zkušeností. V maximální míře uchovat ráz šumavské krajiny. Jak toho dosáhneme Aktivním podílem a spoluprací na legislativních procesech. Výchovou, osvětou a vzděláváním. Mezinárodní spoluprací. Aktivním prosazováním dodržováním principů ochrany přírody a krajiny. Prosazováním šetrné a poznávací turistiky Ochranou památek a kulturního dědictví.