Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Správci lesů mají problémy s mladou výsadbou. Sazenice okusuje zvěř, nejsou odolné proti silnému větru a hlavně jim škodí současné sucho. Kvůli němu hrozí v lesích taky větší nebezpečí požárů.
Milan POSPÍŠI, správce lesa, Lesy ČR Bruntál
Tady vidíte důsledek zimy bez sněhu a jara bez deště.
Antonín KAŇOK, redaktor
Sucho je horší než v předchozích dvou letech, přitom už loni bylo extrémní a nepomohla ani nedávná chladná fronta.
Milan POSPÍŠI, správce lesa, Lesy ČR Bruntál
Tyto měsíce jsou pro obnovu porostu zcela zásadní, protože v těchto měsících zkrátka potřebuje sazenice dostatek vláhy.
Pavel LIPINA, klimatolog, ČHMÚ
Pokud chybí zimní srážky v podobě sněhu, tak se dá předpokládat, že jarní sucho se dříve nebo později vyskytne, to znamená, posledních 5 let je to celkem běžná věc.
Antonín KAŇOK, redaktor
Správci lesů se snaží dělat opatření, aby zadrželi vodu v krajině a sucho tak zmírnili.
Eva JOUKLOVÁ, mluvčí, Lesy ČR
Lesy České republiky mají program Vracíme vodu lesu, obnovujeme nebo stavíme nové nádrže, které jsou v lesích a které tam zadržují vodu. Taky budujeme tůně a mokřady.
Antonín KAŇOK, redaktor
Lidé teď více míří do přírody, to zvyšuje i riziko lesních požárů. Jen za duben vyjížděli olomoučtí hasiči k 20 případům a jejich moravskoslezští kolegové k více než 40. Příčinou je lidská nedbalost.
Petr KŮDELA, mluvčí, HZS Moravskoslezského kraje
Příčiny vzniku požárů lesů souvisejí s manipulací s otevřeným ohněm. Především je to pálení klestí a dělání ohníčků, také odhazování nedopalků cigaret.
Antonín KAŇOK, redaktor
Někteří správci lesa začali kromě klasické výsadby využívat i nové postupy. Sazenice stromů třeba sázejí do přípravného porostu, aby měli vlastní mikroklima. Redakce a Antonín Kaňok, Česká televize.