logo Silvarium tisk

dk

Brasília 31. května (ČTK) - Ničení tropických deštných pralesů má zřejmě ještě větší dopady na životní prostředí, než se dříve myslelo. Vědci totiž zjistili, že odlesňování v Brazílii vede k tomu, že stromy mají menší, slabší semena, u nichž je méně pravděpodobné, že z nich vyroste nový strom. Uvádí to nová studie, kterou zveřejnil časopis Science.
Vědci věří, že jde o evoluční proces, který způsobuje, že z lesů mizí velcí ptáci. Právě ti mají dost velké zobáky, aby se krmili plody stromů, a pak jejich semena trousili na dalších místech.
Pedro Jordano z biologické stanice Donana ve španělské Seville zpravodajskému serveru BBC News řekl, že jedním z velkých překvapení pro vědecký tým bylo, jak rychle tyto změny probíhají. "Překvapilo nás, jak rychle odlesňování může ovlivnit nejen mizení fauny, ale také evoluci charakteristických znaků rostlin - jen během několika generací," prohlásil Jordano.
Atlantický deštný prales v Brazílii býval druhdy domovem celé řady rostlin a zvířat. S příchodem cukrových a kávových plantáží na počátku 19. století byl však rychle zničen a v současnosti zůstává jen asi 12 procent původního pralesa.
Aby vědci posoudili následky, posbírali a prozkoumali více než 9000 semen z palem nasbíraných v oblasti deštného pralesa. Tam, kde prales postihlo značné odlesnění, byla semena mnohem menší než ta, která pocházela z nezasažené části pralesa.
Vědci posuzovali širokou škálu faktorů, které ke zmenšení semen mohly vést, jako je klima, úrodnost půdy či lesní příkrov. "Ale nenašli jsme důkazy pro žádný z těchto vlivů," dodal Jordano, který v Brazílii vedl výzkum společně s univerzitou v Sao Paulu. "Tím hlavním faktorem bylo, že zmizeli velcí ptáci živících se ovocem," řekl.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě