Snaha ministra zemědělství Miroslava Tomana dostat v čase koronakrize studenty oborových vysokých škol na práci v lesích a na polích, kde měli nahradit nedostatkové sezónní pracovníky, příliš nevyšla. „Studenti mají studovat, a ne budovat na zapískání kohokoli světlé zítřky," komentuje to zpětně děkan lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
V polovině března se ministr Toman spojil s trojicí rektorů škol – Mendelovy univerzity v Brně, České zemědělské univerzity v Praze a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – a společně vyzvali studenty, aby se v souvislosti s koronavirem zapojili do práce v zemědělství a v lesích. Kvůli uzavřeným hranicím totiž v těchto oblastech chyběli sezónní pracovníci a obecně levná pracovní síla.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
1) studenti budou dostávat důstojnou mzdu, tedy minimálně tolik, kolik odpovídá běžným dělnickým profesím, k tomu ubytování, stravu. Takto to bylo výborně nastaveno za minulého režimu, např. v roce 1988 jsem si na chmelu vydělal za necelé 3 týdny práce cca 1800 Kčs čistého, což mohlo být 60% tehdejší průměrné mzdy, ubytování a stravu platil zaměstnavatel.
2) Musí být zajištěno, že nebude vysazován "zelený les" za každou cenu, tedy umořovány přebytky smrkových sazenic bez ohledu na lokalitu, ale že se bude skutečně zakládat les pro příští generace, tedy na většině stanovišť listnatý nebo smíšený. O zkušenostech známé, která coby kosmetička v době covidu bez práce vysazovala v Hostýnských lesích na místě umrlých smrkoplantáží opět čistý smrk, jsem už psal.
Jen dejte těm studentům vydělat! A přitom udělají kus opravdu potřebné práce.