CEH
Bobři pustoší přírodní rezervaci Kanada, která leží v jihozápadní části Kněžpolského lesa. I když likvidují jeden strom za druhým, uherskohradišťská radnice zatím žádná opatření nepřipravuje. Bobr evropský je totiž chráněný živočich a navíc jím způsobené škody zatím nepovažuje za drastické.
„Bobři se činí zima nezima. A z výtvorů je zřejmé, že „pracuje” celá rodinka, nebo bobr úderník... Všechno mají zmáknuté do detailů a připravené stromy pak s největší pravděpodobností pěkně položí do vody,” svěřil se po procházce lužním lesem Ivo Vlachynský.
Třebaže bobři po sobě zanechávají nepřehlédnutelné stopy, boj s nimi je předem ztracený. Patří totiž mezi zvláště chráněné živočichy. „Počet bobrů v posledních letech rapidně roste, hlodavec už není jen v údolních nivách, ale všude tam, kde je trocha vody. Dnes žijí i v místech, kde si to před pěti deseti lety nedokázal nikdo představit,” komentuje bobří expanzi Květoslav Fryšták, vedoucí odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice. I když způsobené škody už nejsou pouze na břehových porostech a náletových dřevinách, město žádná opatření proti nezvanému hostu nechystá. „Škody samozřejmě jsou, ale nikdy jsme je nevyčíslovali, neboť nebyly tak markantní. Je však pravda, že problém narůstá a v dohledné době jej asi bude nutné nějak řešit,” přiznává Fryšták.
Poškozování stromů podle něj případně zabrání silné pletivo a existují i speciální ohradníky, které bobrovi určí směr putování. „A existuje rovněž výjimka za zákona, která povoluje odchyt a přemístění bobrů,” poznamenal Fryšták.