logo Silvarium tisk

Zimní spánek je u stromů složitější než u zvířat, byť lze živočichy stejně jako stromy uspat chloroformem a éterem.

Zdalipak stromy spí?
V severních podnebných pásech jehličnany přestávají růst zhruba začátkem července. Proč tak brzy? Ukazuje se, že stromy vědí, kdy je čas začít s přípravami na zimu a spánek.

Když se noci prodlužují a mění se frekvence světla, informace o slábnoucím slunečním záření se dostává k fytochromu. Strom v reakci na to začne připravovat zdroje k produkci semen a plodů a zahájí dokončovací práce na očkách pro příští vegetační období. Tento proces dirigují specializované hormony a enzymy, jejichž počet ve stromech odhadují botanikové na tisíce a z nichž každý se specializuje na určitou buněčnou funkci.

Během této důležité fáze sice růst pokračuje, ale čím jsou dny kratší, tím se zmenšuje energie získávaná ze světla (a to ještě se její část spotřebuje k dýchání). Okysličování uhlovodíků nyní vytváří dostatek energie k zachování potřebných buněčných funkcí a k přípravě na nadcházející zimu.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě