logo Silvarium tisk

Milevsko (Písecko) 21. prosince (ČTK) - Stovky lidí mířily o víkendu na jihočeské plantáže pro vánoční stromky. Byli mezi nimi i tací, kteří si ho vybrali v létě, opatřili cedulkou a přišli si ho uříznout o zlaté adventní neděli. Stromek lze na jihu Čech sehnat i na Štědrý den dopoledne, řekli dnes ČTK oslovení producenti. Malý smrček je k mání za zhruba 150 korun, exklusivní třímetrovou jedli kavkazskou prodávají za 950 korun.
Nejvíce pěstitelů vánočních stromků v Česku je právě na jihu Čech a také na Vysočině. Produkují je obvykle na pěti hektarech půdy. Jsou ale firmy, které je pěstují na více než desetinásobné ploše. Druhová nabídka je široká. Lidé dávají přednost jedlím a borovicím, nejmenší zájem je o smrky. Za posledních deset let se plochy plantáží odhadem ztrojnásobily, obvykle je produkují pěstitelé lesní sadby. Je to podnikání ziskové, i když rizikové, a vyžaduje vstupní investice. Přibývá zlodějů, kteří stromky kradou ve velkém.
K největším producentům v Jihočeském kraji i v Česku patří Martin Lang ze Žďáru na Písecku. V současné době má kolem 50 hektarů produkčních ploch, vánočních stromků letos prodá kolem 15.000. Nabízí jedle kavkazské i korejské a ojíněné, nebo třeba smrk pichlavý a omorika, v omezeném množství pak i borovici černou a jedli obrovskou.
"O víkendu přišla asi stovka lidí, naposledy je prodáváme na Štědrý den do 12:00," řekl dnes Lang ČTK. Lidé chtějí především jedle a borovice, zvykli si už na vánoční standard. Dříve se museli stromky dovážet nebo se dodávali z běžné lesní těžby, nepěstovali se na plantážích. "Je to činnost výdělečná, jinak bychom to nedělali, extra velké terno to ale není. Musíte investovat a čekáte osm i deset let, než se vám to vrátí. Do toho je plno rizikových faktorů, od počasí po zloděje," shrnul Lang. Zrovna koncem týdne chytal s kamarády v noci v lese zloděje, kteří si pro stromky přijeli s dodávkou.
Firma Pavla Burdy z Milevska stromky prodává naposledy v pondělí do 17:00. Sazenice pro obnovu lesa pěstuje na zhruba 11 hektarech v devíti školkách, ročně jich dodá asi dva miliony. Vánočních stromků letos prodá asi tisícovku. Začíná je těžit začátkem prosince. "Nestává, že bychom je těžili dva tři měsíce dopředu jako velké kolosy," poznamenal Burda.
Koupený stromek se podle něj vyplatí ponořit do vody, vydrží déle, i když smrk ztepilý po měsíci, měsíci a půl tak jako tak opadá. To třeba borovice černá neopadá vůbec. Nejvíce prodávaným stromem jsou jedle, jednak kvůli tvaru a vůni, a také kvůli tomu, že neopadávají. Zatímco u pěstitelů se prodej s blížícím se Štědrým dnem snižuje, u supermarketů roste. Lidé z paneláků je kupují na poslední chvíli, protože je nemají kam dát. Lidé na vesnici je naopak vybírají z největší nabídky v první dekádě prosince.
Stromky u producentů jsou až o dvě třetiny levnější, než na prodejních místech u supermarketů ve městech. Tam zaplatí zákazník obvykle za centimetr, u prodejců jsou tři výškové kategorie.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě