STŘEDNÍ ČECHY Místo do supermarketů teď tisíce lidí vyrážejí dennodenně do přírody. Středočeští ochranáři i pracovníci lesů jsou zatím mile překvapeni, že se návštěvníci chovají zodpovědně a nezůstává po nich výrazný nepořádek.
Na nezvyklý pohyb v lese si ale stěžují těžaři likvidující následky kůrovcové kalamity i únorové vichřice Sabine. Hrozí totiž velké nebezpečí úrazů, které mohou mít i tragické následky.
Auto kilometr v lese. To ne!
Ředitel regionálního pracoviště CHKO Kokořínko – Máchův kraj Ladislav Pořízek má pro nynější vyšší počet lidí v lesích pochopení. „Má to i pozitivní dopady. Mnoho lidí si třeba uvědomí, jak je příroda krásná a že potřebuje ochranu," vyjádřil svůj pocit Pořízek.
Ochranáře na Kokořínsku teď podle jeho slov trápí především automobily stojící na přístupových cestách a při okrajích lesů. Ochranářské hlídky umísťují za stěrače vozidel informační letáky s upozorněním pro řidiče, že parkují mimo vyhrazená místa.
„V některých ojedinělých případech jsme museli dát podnět k zahájení přestupkového řízení. K tomu přistupujme v případech, že třeba někdo vozem i přes zákaz vjezdu projede kilometr přes louku," konstatoval Ladislav Pořízek s tím, že ochranáři nezaznamenali případy, kdy by lidé chtěli proniknout do přírodních rezervací, do kterých je vstup zakázán.
Současné restriktivní nařízení vlády o omezení aktivit se ale na Kokořínsku projevilo negativně v podobě rušení akcí připravených na tento týden v souvislosti s připomenutím Dne Země. „Neuskutečnil se plánovaný úklid v lesích nebo odstranění nežádoucích porostů kolem chráněného keře lýkovce vonného na Holém vrchu u Lhotky," řekl Ladislav Pořízek.
Celý článek najdete v MF Dnes.