logo Silvarium tisk

JIHLAVA - Na Vysočině dlouhodobě stoupá popularita topení dřevem. Kvůli tomu se palivové dříví spíš zdražuje, ačkoliv při obchodování ve velkém si lesnické podniky letos stěžují na velký propad cen.

U méně kvalitního dřeva už začíná být prodej majitelům rodinných domů pro některé podniky zajímavější než dodávky papírnám či výrobcům dřevotřískových desek.

 Podle odborníků jsou nové rodinné domy v kraji vybavovány krby a kamny na dřevo celkem běžně. Přispívá k tomu i zdražování energií. Lidé shánějí dříví hlavně na pilách a u majitelů lesů, přibývají ale i podnikatelé, kteří nabízejí štípané dřevo, nařezané na míru podle přání zákazníka. Ti ale zatím mají největší odbyt ve velkých městech mimo kraj a také v Rakousku.

Letos na podzim začne dělat štípané palivové dříví i jihlavská Správa městských lesů, zprovozní novou štípačku skoro za tři čtvrtě milionu Kč. Původně měla produkovat palivo hlavně pro Rakousko, kde se na něm dá dobře vydělat, nyní se počítá s odbytem v regionu.

 "Nepředpokládali jsme, že poptávka v ČR tak poroste," vysvětlil ředitel správy František Kořínek.
 Správa zatím prodává lidem odpadní dřevo. Za prostorový metr jehličnatého dříví účtuje kolem 500 korun a za buk a břízu zhruba 850 Kč; ceny jsou stejné asi dva roky. "Požadavků máme tolik, že je nestačíme vykrývat. Pořadníky vedeme vždy na tři měsíce," uvedl Kořínek. Podotkl, že vzhledem k tomu, že na trhu se dřevem se ceny nezlepší ani v závěru roku, stává se prodej lidem zajímavějším než dodávky méně kvalitního sortimentu do papíren. Za metr krychlový nyní papírny dávají asi 500 Kč.
Ceny palivového dříví v kraji se výrazně liší podle jeho kvality. Prostorový metr dřeva z dubu a buku, na míru nařezaného, naštípaného a ručně srovnaného na paletu, lze koupit například za 1290 korun. Směs borovice a smrku se nabízí i za 990 korun a pět kilogramů třísek na podpal za 70 korun. Naopak nejlevnější odpad z pil, který obsahuje piliny a hodně nahnilého dřeva, má cenu kolem 200 Kč. V řádu desetikorun se dá pořídit dříví, pokud si ho lidé po dohodě s majitelem sami zpracují v lese, například ze stromků při prořezávce porostů a při likvidaci zbytků po těžbě. Lesníci v kraji si ale také stěžují na krádeže.




Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě