9.8.2012
Zpravodajství
Lenka Mašová
Hodonínku zkrotili, má dnes nové a značně rozšířené koryto, stálo to 28,6 milionu
Štěpánov nad Svratkou – Už deset let uplynulo od ničivé povodně, která v červenci 2002 zasáhla tři desítky domů ve Štěpánově nad Svratkou i tamní železárny a způsobila škody za 120 milionů korun. Dnes už návštěvníci obce žádnou stopu po katastrofě, která tehdy zasáhla do života štěpánovských obyvatel, nenajdou. „Záplavy připomínají jen cedule na můstcích, na kterých je uvedeno, že byly vybudovány po povodních,” uvedla starostka Štěpánova nad Svratkou Šárka Kunčíková.
Ničivá vlna
Jindy klidný a nenápadný potok Hodonínka se po silném dešti ve večerních hodinách 15. července 2002 rozvodnil a jeho dvaceticentimetrová hloubka se naráz vzedmula do třímetrové výše. Voda smetla lávky, podemlela most, zničila komunikace a rozlila se mezi domy, jejichž obyvatelé si připadali jako ve zlém snu.
V obci byl vyhlášen stav nebezpečí. Blesková povodeň ji poničila nejvíce ze všech míst na Vysočině. Záplavová vlna s sebou přinesla kamení, stromy, zbytky stržených mostů i chat z okolí.
To by se však už nemělo opakovat. Lesy České republiky, pod jejichž správu dotčený úsek Hodonínky spadá, zahájily sanační práce a realizaci následných protipovodňových opatření prakticky vzápětí po povodni. Potok má dnes nové a značně rozšířené koryto.
„Lesy ČR zejména zvětšily průtočnou kapacitu koryta toku, podélnou stabilizací břehů a příčnými objekty v korytě došlo k zadržování splavenin a omezení jejich transportu. V současné době je ve Štěpánově nad Svratkou výrazně bezpečněji než před rokem 2002,” tvrdí mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.
Do stavebních prací bylo v několika etapách včetně těch aktuálních prací z rozpočtu Lesů České republiky vloženo celkem 28,6 milionu korun. Zabezpečování Hodonínky nad Štěpánovem nad Svratkou, aby už nedošlo k dalšímu rozvodnění toku, které by ohrozilo obec s přibližně sedmi stovkami trvalých obyvatel, ale ještě nekončí. Letos se za 14,3 milionu korun na toku provedou další protipovodňová opatření.
„Jedná se výstavbu příčných balvanitých objektů k zajištění podélné stabilizace koryta toku a zajištění stabilizace břehů při souběhu vodního toku s komunikací první třídy,” přiblížil Zbyněk Boublík.
Stejně tak bude ještě v letošním roce provedena údržba potoka v obci, která spočívá v odstranění nánosů, obnovení průtočné kapacity koryta a opravy podélného opevnění břehů za 1,2 milionu korun.
Hodonínka bude v roce 2013 „zkrocena” také v nedaleké Olešnici, která povodní před deseti lety rovněž utrpěla; Lesy České republiky tento vodní úsek dostaly do správy teprve loni. Protipovodňová opatření si v tomto případě vyžádají finanční částku ve výši zhruba sedmnácti milionů korun.
Povodně 2002 Štěpánov nad Svratkou postihla povodeň už v červenci 2002, ničivé záplavy v celé ČR s rekordními škodami se zemí přehnaly ve dnech 7.–17. srpna 2002. Zasáhly více než třetinu ČR, nouzový stav byl vyhlášen v šesti krajích, škody se vyšplhaly na 73 miliard, Vysočina ze záplav vyšla relativně dobře. Při povodních bylo v Česku poničeno na 800 obcí, 260 mostů, přes 30 úseků silnic I. třídy a více než 150 komunikací nižších tříd, památky, průmysl, zemědělství atd. Bylo evakuováno 225 tisíc lidí. Povodně v srpnu 2002 si vyžádaly 17 lidských životů. zdroj: čtk