Poslední události kolem otevření/neotevření turistické cesty Luzenským údolím k Modrému sloupu opět ukázaly, jak je situace na Šumavě složitá. Situace je dosti podobná jako při vzniku návrhů zákona o Šumavském národním park, uvádí Václav Štekl.
"Ano, snaha o ochranu přírody je jasný a nezbytný předpoklad pro další lidský rozvoj. Ale nesmí to být zaklínadlem, které za jakoukoliv cenu znemožní lidem vnímat onu přírodu a těšit se z ní. Tu přírodu, kterou jistě většina rozumných členů společnosti chce ochraňovat a zajistit její pokračování příštím generacím,".říká Václav Štekl, člen Rady Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Šumava: Zklamání a smutek hraničící s beznadějí
Ministerstvo ŽP se, bohužel, při procesu otevírání cesty k Modrému sloupu nevyvarovalo procesních chyb, které jistě hrály roli v rozhodování soudu při vyřknutí ortelu. Hlavní námitkou ze stran Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické bylo poukázání na nedostatečné posouzení vlivu na Naturu2000, resp. právě na populaci tetřeva hlušce. Turisté by prý mohli tetřevy rušit. Argument pracovníků NPŠ o takřka nulovém vlivu turistů v dané lokalitě na populaci tetřeva jakoby neexistoval. Nebo je rozdíl mezi českým a bavorským tetřevem? Bavorským tetřevům evidentně turisté, kráčející k Modrému sloupu z bavorské strany, nevadí, ptá se Václav Štekl.
Schválení zákona o Národním parku Šumava by mnohé vyřešilo
Situace by v případě přijetí zákona o Národním parku Šumava byla podstatně jednodušší. Oba návrhy zákona s vyznačenou cestou Luzenským údolím počítají (je součástí základní cestní sítě) a turisté by ji mohli využívat. Bohužel, oba návrhy „leží” v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a je možné, že již v tomto volebním období nebudou projednány.
"Nezbývá nám, než doufat, že tetřev na náhradní a daleko náročnější trase k Modrému sloupu nenarazí na proradného turistu, který nemá jistě nic jiného na práci, než tyto ptáky rušit," dodává Václav Štekl.