Tradiční stavební veletrh IBF se v závěru dubna stal centrem technologií, technických řešení a setkání odborníků ze všech oborů stavebnictví. Souběžně se uskutečnil také veletrh DSB - Dřevo a stavby Brno a veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX.
Návštěvníci, kteří dorazili v termínu 22.-25. dubna na brněnské výstaviště, zhlédli nabídku 769 firem z dvaceti zemí světa na výstavní ploše 19 600 m2.
„Stavebnictví je důležitým ekonomickým ukazatelem. Letošní stavební veletrh jako barometr stavu oboru ukazuje na mírné zvýšení poptávky a nastupující růst," konstatoval generální ředitel a.s. Veletrhy Brno Jiří Kuliš.
Poradenská centra
Součástí veletrhu byla řada odborných center, nabízejících konzultaci s renomovanými nezávislými odborníky. Návštěvníci mohli projít jednotlivé kroky svých stavebních plánů ve Stavebním poradenském centru České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, kde jim znalci oboru pomáhali nejen s výběrem vhodných stavebních postupů, ale i s problematikou současného právního rámce a stavebního řízení.
Pro rady o vhodném výběru barev a péči o zdi si lidé chodili na stánek Poradenského centra Cechu malířů a lakýrníků ČR. Letošní novinkou na IBF bylo interaktivní poradenské centrum zaměřené na výběr vhodného typu osvětlení. Odborníci z poradenského centra Asociace dodavatelů montovaných domů a Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského měli připravené odpovědi na otázky z oboru dřevostaveb a ochrany dřeva. Témata jako voda, topení a plyn se probírala u Cechu topenářů a instalatérů ČR a bez pozornosti nezůstala ani zahrada a zahradní architektura, rozprostírající se na 1500 m2 venkovní plochy.
Nová zelená úsporám
S novinkami v programu Nová zelená úsporám a v Operačním programu Životní prostředí 20142020 se mohli návštěvnicí seznamovat na stánku Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR. Každý den probíhaly pravidelné semináře, seznamující zájemce s postupem k získání dotace. Nechyběl ani program pro odbornou veřejnost, věnovaný aktuálním novinkám programu Nová zelená úsporám. Zlaté medaile IBF 2015 Na Stavebních veletrzích Brno se udělovaly také prestižní zlaté medaile. Soutěž je určena pro vystavované exponáty, které posléze hodnotí komise složená z předních odborníků v dané oblasti. Ocenění Zlatá medaile IBF 2015 si odnesli zástupci firem SNAGGI Lighting s.r.o. za světelný zdroj sTube, produkující jemné světlo s vyšším kontrastem; Franken Maxit s.r.o. za prefabrikované maltové desky pro zdění přesného zdiva na tenkou celoplošnou spáru; dále Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, za tepelně akumulační modul určený pro stěny, stropy a podlahy všech typů budov, který dokáže účinně stabilizovat tepelné mikroklima v budovách při nízkých provozních nákladech. Ocenění získala i firma Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., se soklovou broušenou cihlou Porotherm 38 TS Profi, určenou pro první vrstvu obvodového nosného i nenosného zdiva.
Novela zákona o památkové péči a možnosti financování
Nabídku vystavovatelů doplnila i konference se zaměřením na problematiku církevních a historických staveb z pohledu stavby, obnovy a správy jednotlivých budov v kontextu novelizace zákona o památkové péči. Konference byla rozdělena do tří tematických bloků -první z nich se věnoval právním předpisům a financování obnovy a údržby památek. Na základní principy připravovaného zákona o ochraně památkového fondu se zaměřil ředitel Odboru památkové inspekce Ministerstva kultury JUDr. Martin Zídek. Přednášku o financování obnovy kulturních památek prostřednictvím specializovaných programů měl ředitel Odboru památkové péče Mgr. Jiří Vajčner, Ph. D., a péči o kulturní dědictví ve světle procesu částečného majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi si vzal na starost generální vikář litoměřické diecéze P. ThLic. Stanislav Přibyl, Th. D., CSsR.
Druhý blok pojednával o specifických problémech při obnovách a údržbě památek. Zahájila ho Ing. Veronika Hunková, Ph. D., odborná asistentka oddělení staveb na bázi dřeva z Ústavu základního zpracování dřeva Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně se svou přednáškou Moderní trendy v dokumentování a prezentaci historických dřevěných konstrukcí. Po ní vystoupil Jakub Děd z občanského sdružení Omnium, jenž si připravil téma Od dřevěných kolíků v krovu k BIM. Druhý blok uzavřel majitel soukromého ateliéru Ing. Michael Balík, CSc., s přednáškou Rozdíly v přístupu k odvlhčování církevních a světských staveb.
Závěrečný, třetí blok konference představil příklady realizace obnovy památek i historických a církevních staveb. Zazněla v něm témata Centrum stavitelského dědictví od Mgr. Karla Ksandra, generálního ředitele Národního technického muzea, dále Revitalizace dřevěného kostela sv. Kateřiny ve Štramberku pro rozvoj cestovního ruchu od Ing. Václava Kotáska, vedoucího stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství. O revitalizaci areálu bývalého cisterciáckého kláštera na Velehradě hovořil Bc. Mgr. Štěpán Sittek, projektový manažer pro oblast kulturního dědictví z olomouckého arcibiskupství. Starosta obce Křizovatka Jan Strachota promluvil o záchraně kostela sv. Kateřiny a sedm roků památkové obnovy Banskoštiavnické kalvárie popisovala Ing. arch. Katarína Vošková, PhD., z Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Závěrečnou přednášku měl Tomáš Hlaváček, předseda občanského sdružení Společnosti pro obnovu památek Úštěcka. Věnoval se v ní záchraně poutního a barokního areálu Kalvárie Ostré.