Praha 23. dubna (ČTK) - Státní pozemkový úřad (SPÚ) přijme od začátku května 130 nových zaměstnanců. Dohodli se na tom pověřený ředitel úřadu Martin Vrba a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Navýšení souvisí s nárůstem agendy kvůli církevním restitucím. Jakou částku si přijetí nových úředníků vyžádá, má být známo do konce dubna. Nyní úřad zaměstnává 1200 lidí.
"Vzhledem k nárůstu práce zaměstnanců Státního pozemkového úřadu v souvislosti s církevními restitucemi bylo nutné jejich počet zvýšit," uvedl ministr. Jurečku zhruba o stovku nových zaměstnanců žádal již dříve ústřední ředitel úřadu Petr Šťovíček. Toho ale ministr později odvolal. Šťovíček odhadoval, že by si nábor stovky zaměstnanců vyžádal zhruba 50 milionů korun.
Vrba dohodu s Jurečkou vítá. "V této době, kdy se zásadní měrou podílíme na vypořádávání majetkových nároků církví a náboženských společností, tento krok významně přispěje k urychlení a zefektivnění celého procesu," poznamenal.
Podle mluvčí SPÚ Moniky Machtové budou mít nábor nových zaměstnanců na zodpovědnost především ředitelé jednotlivých krajských pozemkových úřadů. Hledat podle ní nejspíše budou jak mezi odborníky se zkušenostmi z práce na pozemkových úřadech, tak například mezi absolventy, kteří by mohli obsadit méně náročná místa.
SPÚ vznikl k 1. lednu 2013 transformací Pozemkového úřadu a sítě pozemkových úřadů. S transformací bylo spojeno rozsáhlé propouštění, které mělo přinést úspory v řádu stovek milionů korun.
"My jsme museli loni projít razantním propouštěním, my jsme museli propustit 350 zaměstnanců," uvedl v rozhovoru s ČTK v únoru Šťovíček. Vyjádřil tehdy obavy z toho, že by úřad kvůli příliš razantnímu propouštění mohl mít problémy a čelit sankcím, protože by jeho úředníci nezvládali dodržovat zákonné lhůty pro správní řízení.
Rozsáhlé propouštění nařídil tehdejší ministr Petr Bendl. Počet zaměstnanců úřadu měl klesnout na 1100. Bendlův následovník Miroslav Toman po jednání se Šťovíčkem tento požadavek zmírnil na 1200.
Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Úřady před zahájením restitucí odhadovaly, že stát by mohl církvím vrátit 30.000 hektarů zemědělské půdy, Lesy ČR blokují asi 142.000 hektarů pozemků.