Problémové IT zakázky provázely státní podnik Lesy ČR posledních nejméně deset let. Ve stále ještě živých kauzách, které šetří policie nebo jsou už u soudu, jsou ve hře pořád přinejmenším stamiliony korun (viz Dotyk 9/2015). Audit těchto sporných zakázek si proto před časem vyžádaly i samy Lesy ČR. Jenže, jak se u firmy stalo skoro pravidlem, i z téhle na pohled logické a jednoduché záležitosti se podle informací týdeníku Dotyk opět stává další sporná kauza.
Tendr na externí audit průšvihových IT zakázek, spjatých v minulosti především s firmami Dynn a Time Import, vypsalo už předchozí vedení Lesů v čele s ředitelem Michalem Gaubem. Pak však výsledky této veřejné soutěže zrušilo. Podle kuloárních informací proto, že vítězem se stala firma Indoc.
Ta skutečně nabídla nejnižší cenu (675 tisíc korun, zatímco druhý v pořadí 924 tisíc). Ovšem Indoc – přesněji její hlavní protagonista jednatel Tomáš Pfeffer – má kontroverzní minulost. Pfeffer dříve působil ve společnosti Certos, která byla spojena s korupční aférou bývalého generálního sekretáře Karla Srby.
Pravdou je, že obvinění Tomáše Pfeffra jako organizátora tehdejších „cinknutých" soutěží bylo nakonec staženo. Srbova aféra se odehrála v roce 2002, nicméně v roce 2006 se média opět pozastavovala nad tím, že se Pfeffer a jeho lidé, tentokrát už pod hlavičkou firmy Indoc, objevili mezi experty vyškolenými ministerstvem pro místní rozvoj. Měli radit při řádné aplikaci tehdy nového zákona o veřejných zakázkách.
Indoc ovšem působil dál. A pokud jde o aktuální zakázku pro Lesy ČR, nenechal se ani náhodou odradit zrušením tendru. Nejprve se ostře opřel do Lesů, posléze tvrdě kritizoval antimonopolní úřad (ÚOHS), k němuž se zároveň obrátil s žádostí o revizi zrušeného tendru.
Ředitel Lesů Daniel Szórád má podle dostupných informací na kontroverzní minulost Indoku výrazně jiný názor.
Útoky se Indoku vyplatily, protože loni na podzim nakonec antimonopolní úřad konstatoval, že tendr Lesů je platný a jeho vítězem je Indoc. ÚOHS tak „odsoudil" i nové vedení Lesů v čele s ředitelem Danielem Szórádem, které se chce od všech předchozích kauz odstřihnout (viz Dotyk 24/2014), aby s Indokem podepsalo smlouvu.
Tomáš Pfeffer pro týdeník Dotyk prohlásil, že smlouva s Lesy je z jeho pohledu de facto již podepsaná. Indoc totiž už v březnu obdržel od státního podniku oznámení, že byl vybrán jako vítěz tendru. Samotný audit by podle něj mohl být vypracován za dva měsíce. „Spojovat nás s nějakou mnoho let starou kauzou je naprostý nesmysl," zdůraznil přitom Tomáš Pfeffer.
Ředitel Lesů Daniel Szórád má podle dostupných informací na kontroverzní minulost Indoku výrazně jiný názor. Týdeníku Dotyk řekl, že smlouvu na audit ještě pořád nepodepsal. Ovšem připustil, že to zřejmě bude muset udělat v dohledné době.
Jenže ani smlouvou s Indokem příběh auditu IT zakázek Lesů zdaleka nekončí. Daniel Szórád totiž zároveň Dotyku potvrdil, že Lesy už hledají nějaký jiný „věrohodný institut", který by byl schopen audit pro státní podnik paralelně vypracovat. Přinejmenším jako oponentní materiál k auditu Indoku.
Lesy přitom už mají naději získat i podstatnou část zdrojů, z nichž tento druhý, paralelní audit zaplatit. Bývalý šéf IT Lesů Martin Jiránek, známý z předchozích afér, byl totiž už pravomocně odsouzen k náhradě škody státní firmě ve výši půl milionu korun...
Lesy ČR se zjevně ocitly v pasti, protože nepodepsat – podle nich zbytečnou – smlouvu s Indokem by znamenalo nepochybně další právní spory s hrozbou placení odškodného.
Je ale otázkou, proč pořádný audit IT zakázek státnímu podniku už dávno neudělali jeho vlastní, velmi slušně placení IT odborníci a právníci. Nebo ani jim vedení Lesů nedůvěřuje?