Oleg Kapinus
Šumice, Bánov – Přírodní lokalita Ovčírka v Šumicích patří mezi místa, která lidé vyhledávají kvůli rybaření, procházkám i sportu. To vše se však, k nespokojenosti tamních lidí, může brzy změnit. Oblast má být totiž podle návrhu vedení Zlínského kraje zařazena mezi chráněné lokality Natura 2000. Na tomto území se nachází přísně chránění živočichové, jako například rosnička zelená, několik druhů skokanů, ropuchy či kuňky ohnivé. Nová opatření by však ve výsledku znamenala, mimo jiné, řadu opatření omezujících pohyb osob v těchto místech a zpřísnění podmínek pro aktivity v těchto místech. Se zařazením prostoru Ovčírka mezi přísně chráněné lokality Natura 2000 však šumický starosta Josef Bartoš nesouhlasí. „Ta plocha doposud netrpěla žádnou ekologickou zátěží, proto se domnívám, že není důvod ji ještě zařadit do přísně chráněných lokalit. Pokud by k tomu došlo, platilo by tam celkem čtrnáct opatření, která by prakticky omezila či zcela vyloučila pohyb a některé aktivity lidí,” vysvětlil šumický starosta Bartoš. Pokud na omezení dojde, veškerou činnost v lokalitě Ovčírka, která se rozléhá na ploše 10,7 hektaru, by řídil kraj. „V praxi to znamená, že kraj by například rozhodoval o tom, kdo a kdy tam může pořádat sportovní či turistické akce, kdo a kdy tam může vysadit ryby, tábořit, vysazovat dřeviny nebo budovat cyklostezky a podobně,” upřesnil starosta Bartoš, který chce na krajský úřad zaslat nesouhlasný dopis. Podobné opatření se týká i lokalit údolí Bánovského potoka a Remízy u Bánova, které jsou místem výskytu například nočního motýla bourovce trnkového nebo žáby kuňky žlutobřiché. „Se záměrem nesouhlasíme, rozhodně proti němu budeme protestovat. Navíc mám dojem, že se do plánu chráněných území zařadila větší území, než bylo původně avizováno. To platí například i o údolí u Bánovského potoka,” míní starosta Bánova Zbyněk Král.
Vedoucí odboru životního prostředí v Uherském Hradišti Květoslav Fryšták poznamenal, že plány na možné zařazení lokalit do Natura 2000 se týká i některých míst na Uherskohradišťsku. „Jedná se například o Kněžpolský les nebo o další lokalitu Nedakonický les, kde se nachází chráněné druhy žab. Vyskytují se tam, mimo jiné, skokani ostronosí, hořavky duhové nebo luňáci červení, luňáci hnědí a další druhy,” vysvětlil Květoslav Fryšták.
Vyhlášení chráněných lokalit a ochranných pásem se týká celkem 46 ploch ve Zlínském kraji..
Mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková upozornila, že s úmyslem zařadit lokality v obcích do soustavy Natura 2000 byly obce, a tedy i tehdejší jejich starostové seznámeni již v roce 2003. Došlo k tomu v rámci takzvaného předjednání před vstupem ČR do EU, které prováděla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Tehdy mohli starostové vznášet připomínky, podněty a požadavky, které byly následně s obcemi vypořádány ministerstvem životního prostředí. Pokud vím, tak nikde nezazněl zásadní nesouhlas s některým navrženým územím, připomínky se týkaly jen drobných a technických připomínek. Pouze obce v navržené evropsky významné lokalitě EVL Chřiby nesouhlasily s její ochranou formou chráněné krajinné oblasti a požadovaly jinou formu ochrany,” připomněla mluvčí kraje Sýkorová Dvorníková.
V případě soukromých pozemků, kterých se nová ochranná opatření mají rovněž týkat, krajský úřad doposud obeslal téměř sedm tisíc vlastníků a dalších subjektů k podání připomínek. „Zpět jsme zatím obdrželi necelé dva tisíce odpovědi, což představuje zhruba 25 procent oslovených vlastníků pozemků. Odpovědi jsou z devadesáti procent negativní, tedy obsahují nesouhlasná stanoviska nebo výhrady. Zbývajících deset procent oslovených sděluje, že nemá k vyhlášení námitek,” upřesnila Gabriela Sýkorová Dvorníková.
Kraj obcím svůj záměr zařadit oblasti do evropské sítě Natura 2000 oznámil 13. března. Od té doby běží devadesátidenní lhůta, ve které se mohou obce a majitelé dotčených pozemků k záměru vyjádřit.
***
Co je to Natura 2000 Natura 2000 je soustava chráněných území, kterou společně vytváří členské státy Evropské unie. Je určena k ochraně nejvzácnějších a nejvíce ohrožených druhů živočichů, rostlin a nejvzácnějších přírodních stanovišť na území EU. Záměrem Natury 2000 je ochrana biologické rozmanitosti a jednotlivá území jsou navrhována podle přesně stanovených kritérií. Aby tohoto úkolu bylo dosaženo co nejefektivněji, proběhlo (či mělo proběhnout) ve všech členských státech mapování přírodních biotopů. Členské státy EU mají povinnost vybrat na svém území nejhodnotnější lokality s výskytem významných živočišných a rostlinných druhů a přírodních stanovišť. Rozloha těchto lokalit by měla být taková, aby bylo zabezpečeno zachování příznivého stavu předmětu ochrany na území celého státu, tzn. ve stavu stejném nebo lepším než v okamžiku vyhlášení. Členský stát EU má povinnost zajistit odpovídající ochranu i druhům celoevropsky hodnotným, které jsou ale v daném státě hojně rozšířené, a nemají v něm tudíž zajištěnou legislativní ochranu (v ČR např. čolek velký, datel černý). Pod ochranu Natury 2000 spadá na území celé EU 253 nejohroženějších typů přírodních stanovišť, 200 druhů živočichů, 434 druhů rostlin a 181 druhů ptáků. V ČR se z toho vyskytuje 58 typů přírodních stanovišť, 55 druhů živočichů, 16 druhů rostlin a 65 druhů ptáků.