MARTIN VÁVRA
Jičínsko – Podél všech významných vodních toků se nacházejí břehové porosty. Často je můžeme objevit i podél drobných toků.
Ne každý si však uvědomuje jejich význam pro správný chod přírody. Jejich existence mázejména vliv na kvalitu povrchových vod. Další důležitou funkcí břehových porostů je snižování odparu v letních měsících, a jelikož léto právě probíhá, můžeme nazvat toto téma aktuálním.
Porostlé břehy u vodních toků mají tedy nesporný význam pro životní prostředí a představují důležitý krajinný prvek.
Péče o koryta
Nabízí se otázka, zdali se o vodní toky někdo stará. Jana Burianová, mluvčí královéhradeckého střediska Povodí Labe, odpovídá: „Správci vodních toků jsou podle zákona oprávněni kácet stromy na pozemcích koryt toků i s nimi sousedících, provádět probírky porostů, pěstební zásahy a také vysazovat porosty. Této problematice je věnována ze strany státního podniku Povodí Labe velká pozornost.”
Dále rovněž zmiňuje, že práce v břehových porostech je prováděna systematicky, a to každý rok. Cílem má být zachování druhové pestrosti a hlavní prioritou potom zajištění bezpečnosti osob, které se v území pohybují. „Zvláštní péče je věnována zejména porostům v zastavěných částech našeho území. Je to z důvodu zajištění bezpečnosti a zdravotního stavu porostů. Jde také o to, aby se nestaly překážkou při průchodu velkých vod,” dodává Jana Burianová.
Povodně, jež postihly naši republiku, správcům vodních toků život rozhodně neusnadnily. Po záplavě v povodí Javorky došlo například vlivem účinku zvýšených průtoků k vyvrácení několika stromů, které blokovaly železniční trasu v úseku Lázně Bělohrad – Ostroměř. Správci si však s tímto problémem poradili a nyní jsou již překážky v korytě odstraněny.
Pro občany, kteří vlastní parcely v blízkosti říček, je důležité vědět, jak se mají zachovat v situaci, kdy jsou rozvodněné. Od Jany Burianové jsme se dozvěděli, že důležitá je především prevence. Lidé by se prý měli chovat zodpovědně. Konkrétně to znamená, že by se mělo dbát o plynulý průtok vody v korytech. Do koryt by se v žádném případě neměl ukládat odplavitelný materiál, a to platí i v blízkosti toků. „Vodní tok se nesmí používat jako skládka domovního odpadu,” zdůrazňuje Burianová. Dále k tomuto tématu doplňuje: „V případě zvýšených průtoků je třeba sledovat vývoj situace a kontaktovat příslušnou povodňovou komisi v obci. Poté přemístit movité věci do bezpečných míst. Například auto je nutné odvézt ze sklepní garáže apod. Každý vlastník nemovitosti ohrožené povodní by měl mít zpracovaný povodňový plán a měl by se řídit pokyny příslušné komise.”