Přečetl jsem, co o této říční krajině, jejíž osu tvoří soutoková vidlice řek Moravy a Dyje, bylo v posledním půlroce napsáno a přemýšlím o příčině tohoto nebývalého zájmu zejména ze strany pana Mgr. L. Čížka, Ph.D., a potažmo ze strany Ochrany přírody. Pokusím se v krátkosti podělit se zájemci o moje postřehy a názory na tento po mnoha stránkách zajímavý a v podmínkách České republiky jedinečný krajinný komplex.
Na území Soutoku vymezeném krajními body „Novomlýnská nádrž – vlastní soutok obou toků – Hodonín“ jsem realizoval výzkumy od roku 1990 více než 20 let. Strávil jsem tam v terénu doslova stovky dní a tisíce hodin. V Soutoku jsem řešil a podílel se na více než desítce výzkumných projektů, sepsal desítky závěrečných zpráv a publikoval desítky článků i studií. Spolupracoval jsem s řadou výzkumných kolegů a prakticky se všemi pracovníky Lesů ČR z tamních polesí. To uvádím proto, ne abych prezentoval osobní „ego“, ale proto, aby bylo zřejmé, že vím, co a o čem píši.
Celý článek najdete zde
Komentáře
A v čem je to problém ? Jako, že tohle ta otázka není.
Jestli statistiky nelžou, tak Lčr hospodaří na téměř 30% výměry pod Chko.
A například na Křivoklátsku to zvládá ukázkově.
Nebo na Královském Hvozdu.
Proč je to problém na Soutoku ?
Fakt to není lidma ?
A jsme zase, kde jsme byli. Černí jsou černí a bílí - bílí.
Já ani tak nemyslil, jak LS Křivoklát hrdině vzdoruje snaze o národní park / což je řádově něco jiného, než Chko /.
Křivoklátsko znám velmi dobře a nemusím ho guglit, mám ho z velké části prochozené, dílem ještě v době rozsáhlých bučin, které jsou již v nenávratnu / retortách /.
I situaci s NP.
Ale to není, to, co myslím pro srovnání se Soutokem. Myslím dnešní přístup k péči o lesy. Protože ani na Soutoku nehospodaří žádní Čížci, ale lesníci Lčr. Čili, zatímco LS Křivoklát má různé lesnické výzkumné projekty / Krušná hora, Spálená mýť a další / a snaží se aspoň trochu o využití přírody, na Soutoku tahle snaha není patrná.
Můžete taky srovnat přístup k prezentaci obou podniků - Lesní park Křivoklátsko a Soutok všem - či Biosferická rezervace Dolní morava.
Ten přístup k lesu - a upřímně - nerozumím vodě ani broukům - je prostě jiný.
A přístup k problému ochrany úplně jiný.
A to nedělá Bendl ani Čížek.
Chrakteristika LS Železná ruda / Lčr stránky /
"Jak již bylo uvedeno, 70% území lesní správy je součástí CHKO Šumava a přímo sousedí s Národním parkem Šumava. Na jejím území se také nachází tato maloplošná chráněná území: Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (208 ha), Přírodní památka Královský Hvozd (1 528 ha), Přírodní park Buděticko (170 ha), Oblast klidu Kašperská vrchovina (821 ha) a 12 přírodních památek o celkové rozloze 488 ha. Značná část lesní správy je tedy z hlediska ochrany přírody mimořádně cenná, a proto také v hojné míře vyhledávána tuzemskými i zahraničními turisty."
A demonstrační objekt Královský Hvozd :
https://lesycr.cz/wp-content/uploads/2020/12/Demonstra%C4%8Dn%C3%AD-objekt-Kr%C3%A1lovsk%C3%BD-Hvozd-2016.pdf
https://lesycr.cz/pece-o-les/demonstracni-objekty/
Nemusí. Ale zase kroutíte téma.
Rozdíl, který vidím mezi Soutokem a některými LS Lčr je v přístupu k ochraně přírody. Je vidět, že někde se z ekologických teroristů nejen, jak říká Mičánek, nepos...., ale dokonce s nimi spolupracují.
K hospodaření to je jiné téma - být v mínusu na nejlepších dubových pozemcích v republice, nechat si sežrat zmlazení daňkama v oboře a produkovat 5% aukčního dříví / které do aukce stejně nedám /, když nejlepší lesní správa v Porýní dává do aukce 40% a to má dub zimní a na Soutoku je to přesně rozdíl palivo versus aukce - tedy cca 50 Eur místo 500 Eur, střed zůstává stejný ve 3.tř - tak to asi nebude úplně tahoun podniku. Ale jasně, taky už jdou do sebe.Ona je ta Chko stejně čeká a nemine, to je zase politika a ne lesnictví. Jestli se mají plnit ty EU závazky.
O Hrochovi nevím ničehož.
O tom kolik a za jaké peníze zdejší LS prodávají dřevo nemám ani páru, tak o tom nebudu diskutovat.
Vzhledem k tématu na které jsem reagoval, nemyslím hospodaření "ekonomické" ale "lesnické!