logo Silvarium tisk

Než se objevila nákaza koronavirem, byly noviny plné článků o kůrovci. Bylo napsáno téměř vše. Pouze se nemohli pisatelé shodnout na tom, kdo za přemnožení kůrovce může.

Jedna skupina tvrdí, že za vše může pěstování smrkových monokultur a teplé počasí, další říkají, že se rozšířil po celé republice z Národního parku Šumava, kde se proti němu nesmělo zasahovat. Někdo má názor, že je v lesích nepořádek, který přemnožení kůrovce nahrává. Asi nelze určit jednoznačného viníka. Proto se pokusím ukázat něco z historie lesů z hlediska vlastnictví a hospodaření.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+7 # schutzmeister@iex.cz 2020-11-04 12:52
"Dřevo se zpracovávalo na místních pilách například ve Volarech, Kašperských Horách, Sušici, Hliništi, Zdíkovci. Po roce 1989 byly téměř všechny zrušeny a kůrovcem napadené dřevo se vozí stovky kilometru do Německa či Rakouska za ceny, které nepokryjí náklady na těžbu a opětovné zalesnění holin. "
Jen pro objektivitu, kombinát Volary přišel o kulatinu, protože za hranicí se platilo výrazně více, Hliniště a Nová Pec zkrachovaly, Vimperk a Zbytiny stále řežou, Kašperky to zabalili loni, Solo v Sušici zkrachovalo už v osmaosmdesátém - pak se mělo modernizovat, Rejštejn zkrachoval, obě pily v Dlouhé vsi jedou, pila na Chlumu a v Petrovicích jede, pila v Nepomuku jede a z Chanovic je obrovský kombinát s pořezem 700tis/m3.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě